VIDEO Nebunie americană! Echipa lui Alex Mățan a jucat mai bine de o repriză cu un fundaș în poartă

Alexandru matan Columbus Crew MLS Seattle Sounders Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 08:27
Data actualizarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 08:26

Columbus Crew, echipa lui Alexandru Mățan, a jucat mai bine de o repriză cu un jucător de câmp în poartă la eșecul drastic suferit împotriva lui Seattle Sounders, 0-4, în MLS.

Deși în această perioadă sunt programate meciurile echipelor naționale, campionatul din Major League Soccer nu s-a întrerupt.

Columbus Crew a jucat mai bine de o repriză cu un jucător de câmp în poartă

La partida cu Seattle Sounders, Columbus Crew a avut un singur portar în lot, pe Abraham Romero (26 de ani). Ceilalți doi goalkeeperi de la Columbus Crew, Patrick Schulte și Nicholas Hagen, au fost convocați la naționalele din SUA și Guatemala.

În ciuda acestei situații, meciul nu a fost amânat. Abraham Romero, singurul portar din lotul lui Columbus Crew, a văzut direct cartonașul roșu în prelungirile primei reprize, după un fault comis în afara careului.

Având în vedere că nu exista un portar de rezervă, antrenorul Wilfried Nancy a trimis un jucător de câmp între buturi pentru restul meciului, pe fundașul Sean Zawadzki, care măsoară 1.75m.

Zawadzki a încasat gol de la primul șut, din lovitura liberă executată de slovacul Albert Rusnak. Seattle Sounders a profitat de situație și a mai înscris de trei ori în actul secund: mai întâi Jordan Morris, în minutul 60, iar ulterior același Albert Rusnak, care a făcut tripla cu reușitele din minutele 67 și 70.

Alexandru Mățan a fost titular la Columbus Crew și a fost înlocuit în minutul 75, când era deja 4-0 pentru Seattle Sounders.