FOTO ȘI VIDEO Old Firm, episodul 440! Celtic a învins-o pe Rangers și clubul lui Ianis Hagi își ia la revedere de la titlu, meci HORROR făcut de John Lundstram

celtic Brendan Rodgers john lundstram Old Firm rangers Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 12 Mai 2024, 08:42
Data actualizarii: Duminica 12 Mai 2024, 08:49

Derby-ul istoric fabulos din Scoția a fost tranșat de data aceasta de Celtic.

Celtic Glasgow a învins-o sâmbătă cu 2-1 pe teren propriu pe marea rivală Glasgow Rangers, club de care încă aparține Ianis Hagi, şi este foarte aproape să câştige pentru al treilea an la rând campionatul Scoţiei, diferenţa dintre cele două echipe fiind de şase puncte, când au rămas două etape, informează AFP.

Celtic s-a desprins la 2-0 după reuşita lui Matt O'Riley (minutul 35) şi autogolul lui John Lundstram (38).

Rangers a jucat o repriză în inferioritate numerică: John Lundstram, autogol și eliminare

Rangers a redus din handicap după două minute, graţie lui Cyriel Dessers, însă a rămas în inferioritate numerică în al doilea minut de prelungire al primei reprize, când a fost eliminat același John Lundstram.

Portarul lui Rangers, Jack Butland, a apărat în repriza a doua un penalty executat de Matt O'Riley.

Urmează Old Firm din finala Cupei

Celtic a acumulat 87 de puncte şi mai are nevoie de un singur punct în ultimele două etape pentru a fi matematic campioană, scrie Agerpres. Echipa antrenată de Brendan Rodgers va juca miercuri pe terenul lui Kilmarnock.

Glasgow Rangers, pregătită de Philippe Clement, şi Celtic Glasgow se vor întâlni din nou pe 25 mai în finala Cupei Scoţiei, în episodul cu numărul 441 din ”Old Firm”.