Data publicarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 08:25
Data actualizarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 08:24

Ungaria a pierdut 0-5 cu Germania sâmbătă seară.

Maghiarii s-au deplasat la Dusseldorf în weekend pentru duelul de pe ”Merkur Spiel-Arena” cu nemții din prima etapă a Grupei 3 din Liga C în Nations League.

Publicația Nemzeti a consemnat imediat rezultatul și a evidențiat, de asemenea, că naționala Ungariei nu a suferit niciodată o înfrângere la o așa diferență.

”Am început Nations League cu un eșec care cântărește greu. Pierdem 0-5 cu Germania”, a titrat sursa anterior menționată, la care a adăugat: ”Sub comanda lui Marco Rossi, echipa noastră națională nu a suferit niciodată o înfrângere cu o margine atât de mare”.

”Startul ediției 2024/25 Nations League nu putea fi mai greu pentru unguri. Echipa națională a început faza grupelor cu o deplasare în Germania. Merită să spunem că nemții au rămas fără patru jucători-cheie, retrași: Neuer, Gundogan, Muller și Toni Kroos. Nagelsmann a vrut să perfecționeze elementele jocului de până acum”, au mai scris ungurii.

Germania - Ungaria 5-0

Niclas Fullkrug a deschis scorul în minutul 27, din pasa decisivă provenită de la Jamal Musiala. Potopul a venit însă în actul secund, moment în care nemții au punctat de patru ori.

Mai întâi, Musiala a dus scorul la 2-0 în minutul 58, ca Florian Wirtz să majoreze diferența la 3-0 în minutul 66. Pe final, Aleksandar Pavlovic și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj.

Kai Havertz a pus cireașa pe tort în minutul 81, după ce a executat elegant o lovitură de la 11 metri și l-a învins fără probleme pe portarul ungurilor, Peter Gulacsi.