Supercupa Europei | Real Madrid - Atalanta 2-0. Primul meci și primul trofeu pentru Mbappe la noua echipă

supercupa europei 2024 Atalanta Real Madrid real madrid - atalanta Supercupa Europei Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 23:50
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 23:51

Supercupa Europei 2024 a fost câștigată de Real Madrid

Real Madrid - Atalanta 2-0

Minutul 90+2: FINAL de meci! Real Madrid câștigă a șasea Supercupă a Europei din istoria clubului, o depășește pe rivala Barcelona și stabilește un record absolut!

Minutul 68: GOOOL Real Madrid! Kylian Mbappe înscrie primul său gol în tricoul noii sale echipe dintr-o pasă semnată de Jude Bellingham. Șutul atacantului francez l-a lăsat fără replică pe Musso.

• Supercupa Europei 2024 / Foto - Getty Images

Minutul 59: GOOOL Real Madrid! Echipa lui Carlo Ancelotti deschide scorul prin Federico Valverde, care pune latul după o fază de excepție ”desenată” de Vinicius.

Minutul 49: CE OCAZIE! Pasalic reia cu capul o minge centrată din corner, dar Thibaut Courtois se întinde și reușește să respingă. Real Madrid scapă cu fața curată.

Minutul 46: S-a reluat jocul la Varoșovia!

Minutul 45+2: PAUZĂ la Varșovia! Real Madrid și Atalanta sunt la egalitate după prima repriză din Supercupa Europei, scor 0-0.

Minutul 45+1: BARĂ! Vinicius își încearcă norocul cu un șut din afara careului, mingea ajunge la Rodrygo, dar acesta șutează direct în bara transversală a porții lui Musso, din câțiva metri.

Minutul 25: BARĂ! O minge centrată în careu de De Roon a fost deviată de Miliato în transversala porții lui Thibaut Courtois.

Minutul 15: Avem și prima ocazie periculoasă a lui Real Madrid! Valverde trimite în careu de pe partea dreaptă către Kylian Mbappe, dar șutul francezului este blocat de defensiva Atalantei.

Minutul 7: O primă acțiune periculoasă în careul lui Thibaut Courtois! Davide Zappacosta încearcă o centrare în careul de șase metri, dar mingea este respinsă de Rudiger. Meciul de la Varșovia a început în forță, cu Real Madrid în control și Atalanta încercând să dea lovitura pe contraatac.

Minutul 5: Vinicius l-a lansat excelent pe Kylian Mbappe și a ridicat publicul în picioare! Starul francez a fost excelent blocat de apărarea lui Gian Piero Gasperini, iar acțiune s-a stins. Real Madrid domină autoritar în startul acestei partide.

Minutul 1: Fluier de start la Varșovia, în Supercupa Europei dintre Real Madrid și Atalanta! Meciul marchează și debutul lui Kylian Mbappe pentru echipa lui Carlo Ancelotti.

Meciul începe la ora 22:00.

Echipele de start

• Real Madrid: Courtois – Carvajal, Militao, Rudiger, F. Mendy – Valverde, Tchouameni, Bellingham – Rodrygo, Mbappe, Vinicius

Rezerve: Lunin, Fran Gonzalez, Camavinga, Modric, Guler, Endrick, Vazquez, Vallejo, Ceballos, F. Garcia, Brahim, Jacobo Ramon

Antrenor: Carlo Ancelotti

• Atalanta: Musso – Djimsiti, Hien, Kolasinac – Zappacosta, De Roon, Ederson, Ruggeri – Pasalic – De Ketelaere, Lookman

Rezerve: Carnesecchi, Rossi – Godfrey, Sulemana, Bakker, Cassa, Palestra, Retegui, Comi, Tornaghi, Manzoni, Vavassori

Antrenor: Gian Piero Gasperini

știre inițială

Meciul jucat pe Kazimierz Gorski National Stadium din Varșovia (56.826 locuri), le va pune față în față pe Real Madrid, câștigătoarea Champions League, și Atalanta, echipa care a cucerit Europa League în sezonul precedent

Camavinga s-a accidentat, Atalanta are și ea patru absențe

Carlo Ancelotti nu se poate baza pe Eduardo Camavinga, care a acuzat dureri puternice la genunchi în timpul antrenamentului oficial, în timp ce Gian Piero Gasperini îi are indisponibili pe Gianluca Scamacca, Giorgio Scalvini și Nicolo Zaniolo, Teun Koopmeiners a refuzat să se antreneze pentru a forța transferul la Juventus, iar Mateo Retegui ar putea începe meciul doar ca rezervă.

Întâlnirea va fi condusă de o brigadă de arbitri elvețiană condusă de Sandro Scharer. Cu o victorie în această seară, "Galacticii" pot deveni echipa cu cele mai multe Supercupe ale Europei câștigate (6), devansându-le pe FC Barcelona (5) și AC Milan (5).