Pe stadionul "Rams Park", echipa turcă a oferit un adevărat spectacol și s-au impus cu scorul de 4-3. În urma acestui rezultat, turcii au urcat temporar pe primul loc al grupei, cu șapte puncte acumulate în primele trei meciuri.

Galatasaray a intrat în forță încă de la fluierul de start, reușind să conducă la pauză cu 3-0. Scorul a fost deschis de Mauro Icardi, care a trimis mingea în plasă încă o dată, confirmându-și statutul de golgheter al echipei.

Suedezii au contribuit la avantajul turcilor cu un autogol al lui Petterson, iar Yilmaz a închis tabela la pauză.

Totuși, Elfsborg nu a renunțat ușor și a început repriza secundă cu ambiție. În minutul 65, diferența a fost redusă la un singur gol, după reușitele lui Hult și Baidoo, iar suspansul a pus stăpânire pe stadionul din Istanbul.

Galatasaray și-a regăsit însă echilibrul, iar Yunus Akgun a marcat pentru 4-2. Chiar dacă Elfsborg a mai înscris un gol în prelungiri, eforturile lor nu au fost suficiente pentru a evita înfrângerea.

Mauro Icardi, noul rege de pe "Rams Park"

Mauro Icardi continuă să fie eroul lui Galatasaray, iar golul marcat împotriva lui Elfsborg îl aduce tot mai aproape de un record impresionant.

Cu cele 61 de goluri înscrise pentru „Cim-Bom”, atacantul argentinian se află la doar 11 reușite distanță de a depăși recordul de 72 de goluri stabilit de Gheorghe Hagi, cel mai prolific marcator străin din istoria clubului.

Mauro Icardi a ajuns la Galatasaray în vara lui 2022, într-o perioadă în care echipa turcă căuta să-și reconstruiască lotul pentru a reveni în prim-planul fotbalului european.

Impactul său a fost imediat și a contribuit decisiv la câștigarea a două titluri de campion și a unei Supercupe a Turciei. â

Performanțele excelente ale atacantului argentinian au convins conducerea clubului să-l transfere definitiv de la Paris Saint-Germain în vara anului 2023, pentru suma de 10 milioane de euro.

Icardi a semnat un contract pe trei ani, cu un salariu anual de 6 milioane de euro, iar astfel a devenit unul dintre cei mai bine plătiți jucători ai echipei.