FOTO ȘI VIDEO San Marino, prima victorie după 20 de ani! Cum au sărbătorit jucătorii

san marino Gigi Becali Liechtenstein Nations League Nicko Sensoli Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 06 Septembrie 2024, 08:26
Data actualizarii: Vineri 06 Septembrie 2024, 08:25

"Blestemul" micului stat a luat sfârșit.

Într-o seară memorabilă pe "Stadio Olimpico", echipa națională a statului San Marino a reușit o performanță istorică și a pus capăt unei perioade de 20 de ani fără victorie, după ce au învins Liechtenstein cu 1-0 în cadrul UEFA Nations League.

Victoria vine după 140 de meciuri fără succes, fiind doar a doua din istoria lor, și prima obținută într-o competiție oficială.

San Marino, prima victorie după 20 de ani! Cum au sărbătorit jucătorii

Meciul a fost decis de un moment de inspirație al tânărului Nicko Sensoli, un mijlocaș de doar 19 ani care evoluează în liga a patra italină la Sangiuliano.

Acesta a profitat de o eroare defensivă a adversarului Sandro Wieser și a marcat în minutul 53, cu primul șut pe poartă al echipei sale.

Golul lui Sensoli a declanșat bucurii enorme în micuțul stat, deși ultimele minute de prelungiri au fost tensionate, cu o apărare eroică pentru a păstra avantajul.

San Marino a mai câștigat un singur meci în toată istoria sa, și acela tot împotriva Liechtensteinului, într-un amical din 2004.

După fluierul final, terenul a fost inundat de jucători, antrenori și fani euforici, după încheierea unei lungi perioade de frustrări.

Acest triumf improbabil a adus San Marino în fruntea grupei lor din Nations League, o grupă cu doar trei echipe, din care mai face parte și Gibraltar, echipă ce nu a jucat încă.