Șansă pentru Moldova! Haos în naționala Cehiei înaintea meciului decisiv pentru EURO: trei jucători, OUT din lot Fotbal extern

Naționala Moldovei va înfrunta Cehia, luni, meci în urma căruia poate obține o calificare istorică la EURO 2024.

Cehia, fără Coufal, Brabeec și Kuchta la meciul decisiv cu Moldova

Trei jucători ai selecţionatei Cehiei au fost excluşi din lot după ce au fost prinşi într-un club de noapte cu mai puţin de 48 de ore înainte de meciul decisiv cu Moldova, din preliminariile EURO 2024, au anunţat duminică echipa naţională şi presa, transmite News.ro.

Fundaşii Vladimir Coufal (de la West Ham) şi Jakub Brabec (care joacă în Grecia la Aris Salonic), precum şi atacantul Jan Kuchta de la Sparta Praga "au încălcat în mod fundamental regulamentul intern sâmbătă seara", se arată pe contul X (fostul Twitter) al echipei naţionale a Cehiei. "Cu efect imediat, ei au părăsit cantonamentul echipei naţionale".

Jurnalul DNES notează că cei trei jucători au fost fotografiaţi într-un club de noapte din oraşul Olomouc, unde Cehia va juca luni cu Republica Moldova. Cehii au nevoie de cel puţin o remiză pentru a-şi asigura calificarea la Euro 2024.

Moldova se califică la EURO 2024 dacă învinge Cehia, luni

Ziua de vineri din grupa E a început cu remiza dintre Moldova și Albania, scor 1-1, rezultat în urma căruia albanezii au obținut calificarea matematică la EURO 2024, iar Moldova a păstrat șanse pentru poziția secundă.

Rezultatul din meciul Polonia - Cehia a avantajat Moldova. Cele două formații au remizat, la Varșovia, scor 1-1, iar polonezii lui Robert Lewandowski nu mai au nicio șansă pentru calificare din preliminarii, având în vedere că au jucat deja toate meciurile, iar în ultima rundă vor sta.

Polonia, care avea nevoie de o victorie pentru a păstra șanse la calificare, a deschis scorul în minutul 38, prin Piotrovski, dar Cehia a egalat în minutul 49 grație reușitei lui Soucek. Pe final, polonezii au atacat în valuri, însă nu au reușit să revină în avantaj.

În urma acestui rezultat, Cehia ocupă locul 2, cu 12 puncte, în timp ce Moldova e pe 3, cu 11 puncte. Cele două se vor înfrunta în ultima etapă, la Olomuc, luni, de la ora 21:45. Moldovenii lui Vadim Rață au nevoie de o victorie pentru a obține o calificare istorică la Campionatul European.

• La naționala Moldovei au jucat contra Albaniei patru fotbaliști legitimați la cluburi din România. Căpitanul Vadim Rață (FC Voluntari) și portarul Dorian Răilean (Chindia Târgoviște) au fost titulari, în timp ce Vitalie Damașcan (Sepsi) și Maxim Cojocaru (Chindia) au intrat în repriza secundă.