FOTO ȘI VIDEO Scor neverosimil în preliminarii: 11 goluri marcate! Karim Adeyemi a luat mingea acasă

Karim Adeyemi Estonia U21 euro 2025 Germania U21 Fotbal extern Estonia U21 - Germania U21 1-10, în preliminariile EURO 2025 / Foto: Imago
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 22:06
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 22:06

Germania U21 a dat de pământ cu Estonia în preliminariile Campionatului European din 2025.

Germania U21, condusă de antrenorul Antonio Di Salvo, a umilit Estonia, la Tallinn, scor 10-1, în grupa D din preliminariile EURO 2025.

Estonia U21- Germania U21 1-10, în preliminariile EURO 2025

La pauză, nemții aveau deja 5-0, două dintre goluri fiind marcate de Karim Adeyemi, atacantul Borussiei Dortmund, care are mamă româncă și tată nigerian. Cu jucători de la Koln, Freiburg, Borussia Monchengladbach, VfB Stuttgart sau Hannover în primul 11, Germania a marcat de alte cinci ori în actul secund.

• Estonia U21 - Germania U21 1-10, în preliminariile EURO 2025 / Foto: Imago

Golul de onoare al Estoniei a fost înscris de Aleksandr Sapovalov, în minutul 70, când Germania avea deja 8-0.

• Estonia U21- Germania U21 1-10. Au marcat Aleksandr Sapovalov / Karim Adeyemi (3), Nick Woltemade (2), Nicolo Tresoldi, Eric Martel, Max Rosenfelder, Tim Lemperle, Ansgar Knauff.

Cu două runde rămase de disputat, Germania este ca și calificată la EURO 2025. Naționala U21 a nemților are 22 de puncte, golaveraj 30-6 și patru lungimi avans față de a doua clasată Polonia.

În schimb, Estonia este ultima clasată în grupa D, cu un singur punct și golaveraj dezastruos, -27!