OFICIAL Sfârșitul unei ere! La 41 de ani, Pepe și-a anunțat retragerea din fotbal! "Vreau să îi mulțumesc lui Dumnezeu"

Pepe EURO 2024 Porto Real Madrid retragere Fotbal extern
Data publicarii: Joi 08 August 2024, 18:46
Data actualizarii: Joi 08 August 2024, 18:48

Pepe, internaționalul portughez în vârstă de 41 de ani, și-a anunțat joi finalul carierei de fotbalist profesionist.

Din articol

Într-o postare împărtășită pe rețelele de socializare, cu un videoclip cu o durată totală de 33 de minute, Pepe a confirmat sfârșitul carierei sale, după ce și-a încheiat contractul cu FC Porto.

Anunțul a fost făcut prin intermediul unei postări pe rețelele de socializare, unde Pepe a postat un videoclip cu p durată totală de 33 minute. În acel filmuleț, fundașul a dezvăluit că și-a încheiat contractul cu formația portugheză și că aceasta va fi ultima din cariera sa de fotbalist profesionist.

"Vreau să-i mulțumesc lui Dumnezeu că mi-a dat înțelepciunea de a-mi putea continua călătoria. Nu pot să nu le mulțumesc tuturor președinților care au pariat pe mine și au crezut în mine. Toți angajații tuturor cluburilor la care am fost , ei sunt sufletul și esența echipei naționale, toți colegii și antrenorii mei, care m-au ajutat să cresc și să lupt în fiecare zi.

„Lui Jorge Mendes, lui Gestifute, mamei mele, care a fost esențială în călătoria mea, care mi-a dat aripi spre visul meu, de a fi fotblaist profesionist. Tuturor prietenilor și familiei mele, în special soției mele, care a fost casa mea și care a crezut în mine, pentru că au fost un sprijin fundamental în viața mea, pentru că m-a sprijinit când am plecat de acasă", este o mică parte din discursul lacrimogen ținut de Pepe, în videoclipul postat pe rețelele de socializare.

Cifrele lui Pepe

Legendarul fundaș spune adio fotbalului cu aproape 900 de meciuri oficiale jucate pentru cele patru echipe pe care le-a reprezentat ca senior.

Fundașul central a jucat 78 de de meciuri pentru formația portugheză Maritimo, 14 acestea la echipa de juniori, înainte de a merge la FC Porto, unde a evoluat în 290 de partide alături de "Dragoni". Mai departe, Pepe a strâns 334 de meciuri pentru "galacticii" Real Madrid și 52 de meciuri pentru Besiktas.

Pepe a strâns 141 de apariții internaționale pentru echipa Portugaliei și ultimul său meci a fost în sferturile de finală EURO 2024, unde Portugalia avea să cedeze în fața Franței la penalty-uri, scor 4-5, după ce partida în timp regulamentar s-a terminat cu scorul de 0-0. Campionatul European de Fotbal din Germania a fost transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO.