Statistica rușinoasă pentru "perla" lui Real Madrid! "Faceți mișto de mine!?"

Statistica rușinoasă pentru perla lui Real Madrid! Faceți mișto de mine!? Fotbal extern

Endrick, tânărul atacant brazilian în vârstă de 17 ani, a avut parte de un debut neașteptat în sferturile de finală ale Copa America, în meciul dintre Brazilia și Uruguay.

Deși a început titular pentru prima dată în acest turneu, statisticile sale din această partidă au fost surprinzător de modeste.

Performanță dezamăgitoare în sferturile de finală

În primele 90 de minute ale meciului, Endrick a reușit doar o singură pasă, aceasta fiind lovitura de start a meciului.

• Statistica Rusinoasa Pentru Perla Lui Real Madrid Faceti Misto De Mine 7

Pe lângă aceasta, tânărul atacant a mai patru incercări de pasă nereușite. Totuși, a avut un șut pe poartă în repriza secundă, când a preluat o minge și a șutat de la aproximativ 25 de metri. Lovitura a fost însă reținută fără probleme de portarul Sergio Rochet.

Meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0, după 120 de minute, și s-a decis la loviturile de departajare. Endrick nu a fost ales printre executanții Braziliei, care a ratat calificarea în semifinale după ce Eder Militao și Douglas Luiz au ratat.

Un turneu dificil pentru Brazilia și Endrick

Endrick a fost adus în echipa de start pentru a-l înlocui pe suspendatul Vinicius Junior, însă nu a reușit să umple golul lăsat de acesta. Anterior, Endrick evoluase doar câteva minute pentru selecționata "Canarinho", împotriva Columbiei, unde a evoluat doar cinci minute, Paraguay (12 minute) și Costa Rica (22 de minute), fără a avea un impact semnificativ.

Brazilia, per total, a avut un turneu dezamăgitor și a marcat doar un singur gol în cele trei meciuri din grupe. Naționala "Verde-Amarela" a reușit doar o victorie în cadrul turneului, împotriva celor de la Paraguay, sâmbătă, 29 iunie, scor 4-1.