SPECIAL Supraviețuitorii, ediția de Africa: un antrenor demis, un eșec cu 0-4 și un „Di Matteo” care le-a adus trofeul!

Coasta de Fildes cupa africii Emerse Fae Sebastien Haller Fotbal extern
Data publicarii: Luni 12 Februarie 2024, 11:24
Data actualizarii: Luni 12 Februarie 2024, 11:23

Coasta de Fildeș a câștigat Cupa Africii, deși era ca și eliminată în grupe.

În finala de la Abidjan, ivorienii au trecut cu 2-1 de Nigeria, antrenată de portughezul Jose Peseiro, fost tehnician al Rapidului. „Super vulturii” au deschis scorul, prin Troost-Ekong, în minutul 38, după o lovitură de cap.

Coasta de Fildeș a întors rezultatul după pauză. Kessié a restabilit egalitatea, în minutul 62, în timp ce Sebastien Haller a marcat golul victoriei, cu o deviere superbă, în minutul 81.

Coasta de Fildeș, două înfrângeri în grupă și un antrenor demis!

Victoria „elefanților” are accente de film thriller. Pe 22 ianuarie, Coasta de Fildeș pierdea ultimul meci din grupa A, 0-4 cu Guineea Ecuatorială, și era ca și eliminată din competiție. „Elefanții” aveau trei puncte și golaveraj 2-5 după cele trei meciuri din grupă.

Federația de la Abidjan l-a demis imediat pe francezul Jean-Louis Gasset (70 de ani) și l-a numit pe bancă pe Emerse Faé (40 de ani). Fost internațional, care în anii 2000 a jucat pentru Nantes, Nice sau Reading, Faé este la prima sa experiență ca antrenor principal!

Coasta de Fildeș s-a calificat în optimi cu mare șansă, în ciuda tuturor previziunilor. Ghana a încasat un gol în minutul 90+4, de la Mozambic, și așa ivorienii au încheiat grupele ca al patrulea cel mai bun loc trei!

„Mai mult decât un basm!” Cum a supraviețuit miraculos Coasta de Fildeș

De acolo a început o cursă nebună a Coastei de Fildeș. În optimi, ivorienii au eliminat Senegal, deținătoarea trofeului. A fost 1-1 după 120 de minute, cu „elefanții” care au egalat în minutul 86 și apoi s-au impus la loviturile de departajere.

În sferturi, Mali a condus Coasta de Fildeș până în minutul 90! Adingra a egalat, iar apoi ivorienii au dat lovitura în minutul 120+2, prin Diakité. A urmat victoria cu RD Congo, 1-0 în semifinale, și izbânda finală, cu Nigeria, meci în care Coasta de Fildeș a mai reușit o „remontada”.

„E mai mult decât un basm! Încă mă străduiesc să înțeleg totul. Când mă gândesc prin ce-am trecut, îmi dau seama că am supraviețuit miraculos. Nu am renunțat niciodată și ne-am revenit din niște lovituri dure”, a declarat Emerse Faé, după meci.

• Emerse Faé este născut în Franța și are 41 de selecții pentru Coasta de Fildeș.
  • Ca antrenor, a început la juniorii lui Nice și apoi a pregătit echipa de rezerve a lui Clermont.
  • În 2022, Emerse Faé a devenit „secund” al ivorienilor, sub mandatul lui Jean-Louis Gasset.

Echipe:

Nigeria: Stanley Nwabali - Semi Ajayi, William Troost-Ekong, Calvin Bassey - Ola Aina, Frank Onyeka (Terem Moffi, 86), Alex Iwobi (Alhassan Yusuf, 79), Zaidu Sanusi (Joe Aribo, 86) - Samuel Chukwueze (Moses Simon, 56), Ademola Lookman (Kelechi Iheanacho, 79) - Victor Osimhen.
Selecţioner: Jose Peseiro.

Coasta de Fildeș: Yahia Fofana - Serge Aurier (Wilfried Stephane Singo, 70), Odilon Kossounou, Evan Ndicka, Ghislain Konan - Franck Kessié, Jean Michaël Seri (Lazare Amani, 90+2), Seko Fofana (Ibrahim Sangaré, 88) - Max Gradel (Oumar Diakite, 70), Sébastien Haller (Jean-Philippe Krasso, 88), Simon Adingra.
Selecţioner: Emerse Fae.

Arbitru: Beida Dahane (Mauritania).