VIDEO Va fi nebunie pe Hard Rock! Topul golgheterilor de la Copa America 2024 înainte de marea finală Argentina - Columbia

Va fi nebunie pe Hard Rock! Topul golgheterilor de la Copa America 2024 înainte de marea finală Argentina - Columbia Fotbal extern

Competiția continentală americană se dispută în aceste zile în SUA și a ajuns, ca și EURO 2024, la ultimul meci.

UPDATE 11 IULIE După Argentina - Canada 2-0 și Uruguay - Columbia 0-1 în semifinale, marea finală de la Copa America 2024 va fi Argentina - Columbia, în data de 14 iulie, pe Hard Rock Stadium din Miami Gardes, Florida. Lider solitar în topul golgheterilor continuă să fie argentinianul Lautaro Martinez, cu patru reușite.

Știrea inițială (7 iunie)

Marea favorită Brazilia a fost eliminată de Uruguay de la Copa America 2024, în sfertul de finală disputat în Las Vegas, după 0-0 în timpul regulamentar și 2-4 la loviturile de departajare.

Fără Vinicius Junior, care a fost suspendat pentru cumul de cartonașe galbene și a urmărit meciul din lojă, Brazilia lui Dorival Junior a început cu o linie de atac formată din Raphinha, Endrick și Rodrygo, însă nu a reușit să își creeze ocazii mari.

Din minutul 74, Uruguay a jucat în inferioritate numerică, în urma eliminării directe a mijlocașului Nahitan Nandez.

Uruguay - Brazilia 4-2 d.l.d. și Columbia - Panama 5-0 în ultimele două sferturi de finală

Egalitatea s-a menținut și, așa cum prevede regulamentul de la Copa America pentru sferturile de finală și semifinale, meciul a mers direct la loviturile de departajare, fără reprize suplimentare, unde Uruguay s-a impus cu 4-2.

Naționala lui Marcelo ”El Loco” Bielsa avansează astfel în semifinale, unde va da peste Columbia, formație care a spulberat Panama în sferturi, scor 5-0, după o primă repriză de vis a lui James Rodriguez, cu un gol și două pase decisive.

Cum arată semifinalele la Copa America 2024

Argentina - Canada (miercuri, 03:00)

Uruguay - Columbia (joi, 03:00)

Clasamentul golgheterilor de la Copa America 2024 înaintea semifinalelor

Lider în topul celor mai buni marcatori este Lautaro Martinez, campion mondial en-titre cu naționala Argentinei și campion al Italiei cu Inter Milano în ultimul sezon, când a câștigat și titlul de golgheter în Serie A: