Ghan a castigat finala Campionatului Mondial under-20 de fotbal, dupa ce a invins vineri, la Cairo, selectionata Braziliei, la loviturile de departajare, scor 4-3 (0-0).

Ghana a jucat in inferioritate numerica inca din minutul 37, dupa excluderea lui Addo. La finalul prelungirilor, scorul era egal 0-0, iar la penaltiuri ghanezii au reusit sa se
impuna cu 4-3.

Este pentru prima data cand o echipa africana reuseste sa castige acest trofeu.
Ghana a mai jucat doua finale ale Campionatului Mondial under-20 in 1993, pierduta in fata Braziliei, si in 2001, cand a fost invinsa de Argentina. Si Nigeria a jucat doua finale ale competitiei, in 1989 si 2005.

Ghana succede in palmares nationalei Argentinei.
Brazilia are in palmares patru titluri mondiale under 20.
Pe locul trei la CM under 20 s-a clasat Ungaria, care a dispus, vineri, in finala mica, de Costa Rica, tot la loviturile de departajare. Cele doua echipe au remizat, scor 1-1, fiind nevoie de loviturile de departajare, la care ungurii s-au impus cu scorul de 2-0.