"Altă soluție nu are!" Situație delicată pentru Daniel Bîrligea după debutul catastrofal în tricoul FCSB-ului

daniel birligea FCSB Raul Rusescu Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 13:42
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 15:28

Remiza dintre FCSB și Petrolul Ploiești, scor 1-1, a reprezentat meciul de debut al atacantului Daniel Bîrligea (24 de ani) în tricoul campioanei României.

Transferat la începutul acestei luni la FCSB, Daniel Bîrligea a debutat deja în tricoul campioanei României, însă nu a făcut-o așa cum și-ar fi dorit patronul clubului, motiv pentru care a fost schimbat după doar 45 de minute.

După meci, Gigi Becali s-a arătat dezamăgit de evoluția lui Bîrligea și a anunțat că îl va suna pentru a avea o discuție cu el.

Raul Rusescu, fost jucător al FCSB, i-a transmis lui Bârligea să nu se lase afectat de declarațiile patronului și s-a arătat încrezător că acesta va reuși să-și intre în ritm.

"Nu cred că la meciul ăsta schimbările au fost făcute prin prisma evoluțiilor jucătorilor, ci din punct de vedere tactic. N-au preferat să introducă un fundaș central, ci au preferat să-l introducă pe Baba Alhassan și l-au băgat, tot din punct de vedere tactic, pe Miculescu în locul lui Băluță.

Cred că Steaua (n.r. FCSB) a arătat mult mai bine în prima repriză, cu un număr 9 clasic. Lucrurile în primele 45 de minute au fost foarte bune, cu Olaru și Tănase la mijlocul terenului. Bîrligea are o singură soluție, pe care a și spus-o la interviuri, să nu se lase influențat de declarațiile patronului. Sunt convins că în Europa League vor arăta altfel lucrurile și pentru Bîrligea, și pentru FCSB", a spus Raul Rusescu, potrivit GSP.

FCSB, zece puncte după nouă meciuri

FCSB rămâne cu zece puncte, la cinci distanță de zona play-off-ului. Petrolul are 15 puncte și este la egalitate cu CFR Cluj și Universitatea Craiova.

În următoarea etapă din campionat, FCSB se va deplasa la Sfântu Gheorghe pentru duelul cu Sepsi OSK, iar Petrolul va primi vizita celor de la Hermannstadt.

• Campioana are un meci în minus față de majoritatea echipelor din Superligă, cel amânat cu FC Botoșani. Oțelul și CFR Cluj au și ele, de asemenea, câte un joc în minus.