SCM Zalău s-a impus vineri seara, pe ”Municipalul” din localitate cu scorul de 6-0, în fața celor de la ACS Academia de Fotbal Viitorul Cluj, într-un joc din cadrul etapei a 5-a din Liga 3, Seria 10.

Golurile au fost marcate de Călin Harfaș (autogol) în minutul 45, Samuel Zimța în minutul 55, Stefan Nikolic în minutul 57, Vlad Fărcășan, în minutul 65, Răzvan Matiș în minutul 90 și Adrian Romeo Niță, în minutul 90+1.

Doi dintre marcatorii zălăuanilor au fost atacanți la FCSB: muntenegreanul Stefan Nikolic, acum ajuns la 34 de ani, și Adrian Romeo Niță, care nu a confirmat până la cei 21 de ani ai săi speranțele puse în el.

Extrema și-a reziliat anul trecut contractul cu FCSB și de atunci a mai evoluat tot în ligile inferioare, la CSM Slatina și Cetatea Turnu Măgurele.

Cum îl lăudau italienii pe Adrian Romeo Niță

Fotbalist cu 12 meciuri în toate competițiile la prima echipă a lui FCSB, pentru care debuta oficial la 16 ani, Niță era văzut în 2021 de italieni drept ”următorul român din Serie A”!

”Adrian Romeo Niță, aripa de la FCSB, poate fi următorul român din Serie A. Vorbim despre un mijlocaș de bandă căruia îi place să dribleze și să își așeze balonul pe piciorul stâng, cu care poate produce pericol prin centrări sau execuții direct pe poartă.

E un fotbalist perfect pentru 4-3-3 sau 4-2-3-1, acel gen de fotbalist care poate scoate adversari din joc și poate crea pericol la poarta adversă în orice moment”, scria atunci Tuttomercatoweb.