FOTO "Câinii", revoltați după ce le-a fost anulat un gol! VAR-ul a validat decizia "centralului"

Câinii , revoltați după ce le-a fost anulat un gol! VAR-ul a validat decizia centralului Fotbal intern

Dinamo - FC Botoșani, duel în etapa cu numărul 11 din Superliga, pe stadionul Arcul de Triumf.

Jocul a fost unul echilibrat în prima parte primei reprize, însă Dinamo a reușit să rupă echilibrul prin Astrit Selmani, care a marcat după o ieșire hazardată a lui Eduard Pap.

"Câinii" au mai marcat o dată în minutele de prelungire ale primei părți, însă reușita a fost anulată de arbitrul Sorin Vădana, pentru un henț comis de Cîrjan.

După un atac în flancul drept, Olsen a trimis în fața porții, pentru Cîrjan, care a șutat din prima, însă un jucător al oaspeților a pus foarte bine piciorul și a respins balonul. Mingea a sărit în mâna lui Cîrjan, care a șutat apoi spre poartă și a marcat.

"Centralul" a dictat din prima lovitură liberă pentru Botoșani, însă dinamoviștii au contestat decizia, deoarece au considerat că, Cîrjan avea mâna stângă în dreptul corpului când a lovit balonul (venit dintr-un adversar). În ciuda protestelor "câinilor", arbitrii aflați în camera VAR au validat decizia lui Vădana.

• Vlcsnap 2024 09 27 22h08m04s950

Dinamo București - FC Botoşani, etapa 11

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 26 de ori, de 10 ori s-au impus bucureştenii, de 11 ori au câştigat moldovenii, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazdă: 12 jocuri - 6 victorii - 3 remize - 3 înfrângeri.

Primele dispute din campionat au fost cele din ediţia 2013-2014, când Dinamo s-a impus în ambele jocuri, 1-0 acasă (George Ţucudean) şi 2-1 în deplasare (dublă Bilinski / Istvan Fulop).

Cea mai mare diferenţă de scor: de două ori 4-0 pentru FC Botoşani (24 ianuarie 2021, 7 februarie 2022).

Cea mai recentă confruntare din SuperLiga României: 23 aprilie 2024, FC Botoşani - Dinamo 2-1 (Gabriel de Moura - autogol, Sebastian Mailat / Astrit Selmani).