VIDEO Cât s-a încheiat amicalul Steaua - Petrolul Ploiești din Ghencea. La gazde a jucat și fiul ”eroului” din Giulești din Rapid - Steaua 5-1

Steaua Mircea Bornescu Nicolas Bornescu Petrolul Ploiesti Rapid Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 14:38
Data actualizarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 14:43

Cele două echipe au profitat de pauza competițională din această perioadă.

Steaua București, locul 6 dar neînvinsă în Liga 2, a încheiat la egalitate, scor 1-1, amicalul de azi, de pe teren propriu, cu Petrolul Ploiești, locul 5 în Superligă.

”Golul formației noastre a fost marcat de către Alexandru Dane (71), iar ocazii au mai ratat Raicu, Nacho, Maeschi (în repriza întâi), Adi Popa, Dane și Răsdan (în repriza a doua).

Steaua: Frănculescu – Beța, Sierra, Ilie – Drăghici, Raicu, Iglesias, Nedelea – Maeschi, Nacho, Răsdan.

Au mai intrat: Iancu – Vîrtej, Popa, Dane, Roman, Bornescu, Pârcălabu, Radu, Bold”, a postat Steaua București pe pagina oficială de Facebook a clubului.

Juniorul Bornescu este Nicolas Bornescu, fiul fostului portar al Rapidului, Mircea Bornescu.

Bornescu senior a apărat inclusiv în celebrul Rapid - Steaua 5-1 din Giulești din 2010.

Golul “lupilor galbeni” a fost marcat de Nana Bempah, după un șut de la 16 metri.

Petrolul a jucat cu: Eșanu - Ricardinho, Papp, Huja, Dumitriu, Keita, Jyry, Rădulescu, Hanca, Grozav, Bempah.