Gaziantep a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat pe terenul lui Kayserispor, în etapa a noua din campionatul Turciei.

Românii Deian Sorescu și Alexandru Maxim au fost titulari în confruntarea cu Alexandru Maxim, iar primul dintre ei și-a trecut în cont o pasă decisivă la golul marcat de Okereke în minutul 22 al meciului.

Niciunul dintre cei doi români nu au încheiat meciul pe teren. Maxim a fost înlocuit în minutul 68, în timp ce Sorescu a părăsit terenul cu cinci minute înainte de fluierul final.

Sorescu, criticat de Duckadam după evoluția de la națională

Helmuth Duckadam a criticat prestația lui Deian Sorescu în meciul cu Lituania, folosit pe postul de fundaș stânga în absența lui Nicușor Bancu, susținând că Sorescu nu are capacitățile necesare pentru acest post.

"Acolo nu avem un fundaș stânga. S-a văzut că Sorescu nu este fundaș stânga. Nu știe să stea în teren. E jucător de picior drept, n-are nicio treabă cu postul de fundaș stânga", a spus Duckadam, potrivit Digisport.

1,7 milioane de euro este cota de piață a fotbalistului de bandă, potrivit site-urilor de specialitate.