fenerbahce - petrolul ploiesti Fenerbahce Petrolul Ploiesti Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 29 Iunie 2024, 13:35
Data actualizarii: Sambata 29 Iunie 2024, 13:35

Petrolul Ploiești a disputat un amical ”de gală” în cantonamentul din Turcia.

Echipa pregătită de Mehmet Topal și-a măsurat forțele cu Fenerbahce, unde antrenor este, din această vară, marele Jose Mourinho! Turcii s-au impus cu 2-1, după ce prahovenii au reușit să deschidă scorul.

Cel care a marcat pentru Petrolul a fost Mario Bratu, în minutul 35. Șase minute mai târziu, Fenerbahce a restabilit egalitatea prin Edin Dzeko, iar apoi Miha Zajc a dat lovitura în partea secundă.

Înainte de meci, Jose Mourinho și Mehmet Topal au făcut schimb de tricouri. Fost jucător la Fener, Topal a primit un tricou personalizat din partea clubului, cu numele său și numărul cinci. Și Mourinho a plecat acasă cu un tricou cu Petrolul.

"E prima mea experiență ca antrenor, vom vedea ce se va întâmpla. Petrolul e un club foarte important în România, are 100 de ani de istorie, iar eu și echipa mea vom da tot ce avem mai bun. Planul meu? E o nebunie!

Sunt conștient că am venit la un club foarte mare, cu istorie. Vom încerca să ducem Petrolul cât mai sus", spunea Topal, când a ajuns în România pentru a prelua Petrolul.

Cu 81 de selecții la naționala Turciei, Mehmet Topal a evoluat în cariera sa de fotbalist la Fenerbahce, Galatasaray și Beșiktaș. Singura sa experiență în strinătate a fost în Spania, la Valencia.