Astăzi, de la ora 17:00, în etapa cu numărul 5 din Liga 3 (Seria 5) se întâlnesc, pe terenul din Ștefăneștii de Jos, CSL din localitate și ACS FC Dinamo (Dinamo-Nicolae Badea), acum antrenată de Mihai ”Miță” Iosif.

Curios este că în vară această Dinamo 3 (după Dinamo din Superligă și CS Dinamo-Florin Bratu tot din Liga 3) a ajuns în Liga 3 după ce a câștigat un baraj, iată, inutil de promovare chiar cu CSL Ștefăneștii de Jos, care a promovat și ea în ciuda eliminării care ar fi trebuit să însemne continuarea activității în Liga 4 Ilfov!

Dinamo 3, mașina de 141 de goluri a lui Nicolae Badea și Dănuț Lupu, promovare HALUCINANTĂ în Liga 3

Pentru promovarea în Liga 3, CS FC Dinamo, echipa lui Nicolae Badea și Dănuț Lupu care a câștigat lejer play-off-ul din București, s-a duelat în luna iunie cu campioana Ilfovului, CSL Ștefăneștii de Jos.

În tur, a fost 2-2, iar returul s-a jucat pe Stadionul Romprim din Capitală.

Meciul a avut o desfășurare halucinantă.

Dinamoviștii antrenați de Claudiu Ionescu (fostul fotbalist de la Steaua/FCSB) au făcut repede 2-0 prin dubla lui Torcaș (9 și 10), oaspeții au egalat și ei la fel de repede (Al. Zaharia 16, Buduroi 30) și au preluat conducerea spre final, după golul aceluiași Buduroi (77).

Cu 2-2 acasă și 3-2 în deplasare, CSL Ștefăneștii de Jos era promovată în Liga 3, însă în minutul 90+6 Robert Ghizdeanu a adus egalarea și a trimis astfel meciul în prelungiri.

Iar soarta promovatei de la ”județ” în campionatul național a fost decisă de un penalty, fructificat de M. Dumitru în minutul 110, golul victoriei cu 4-3 și al promovării pentru ”câinii” lui Nicolae Badea și Dănuț Lupu!

”Pe stadionul "Romprim", printr-o mobilizare exemplară, tinerii dinamoviști au câștigat, scor 4-3, după prelungiri, în fața imprevizibilei campioane a județului Ilfov, CSL Ștefăneștii de Jos”, a notat și AMFB, Asociația Municipală de Fotbal București.

În sezonul trecut, CS FC Dinamo a înscris în campionat, play-off și baraj nu mai puțin de 141 de goluri!