La o zi după meci, fostul mare dinamovist Cornel Dinu s-a declarat nemulțumit de atitudinea pe care jucătorii lui Dinamo au arătat-o pe teren, catalogând-o drept "teribil de pașnică".

Potrivit lui Dinu, "câinii" lui Zeljko Kopic au jucat fără intensitate, cetând mereu inițiativa.

"Dinamo a arătat teribil de paşnic pentru un derby. Este o partidă de tradiţie. Diferenţă totală de atitudine şi mentalitate între cele două echipe.

De la aşezarea formaţiilor, Dinamo putea avea un jucător în plus la mijloc, care să conteze atât pe fază defensivă, cât şi ofensivă. N-au ştiut să îşi materializeze.

FCSB a abordat inteligent partida, cred eu. Nu vreau să discut a cui sunt meritele. Au jucat un 4-1-4-1, schimbat în repriza a doua, când au jucat un 4-2-3-1, când au mai băgat un mijlocaş, pe Baba Alhasan. Practic, au reuşit să creeze o egalitate, dacă nu şi o superioritate la mijlocul terenului, acolo unde Dinamo avea trei mijlocaşi.

De la atitudine a plecat totul. FCSB a reuşit să facă pressing pe tot terenul. Pe astfel de condiţii, dinamoviştii nu s-au putut descurca. Unde era un jucător de la Dinamo, apărea şi un jucător de la FCSB, care îl împiedica să joace.

Astfel, au recuperat multe mingi şi au reuşit să îşi transforme în câteva situaţii importante.

Au fost mai puţine situaţii în repriza a doua. Un 2-2 în prima repriză, am numărat eu. O singură ocazie importantă când scapă Politic, încearcă să centreze în zona centrală pe Selmani, dar apare Târnovanu şi apără mingea", a spus Cornel Dinu, potrivit Fanatik.

În urma meciului disputat pe Arena Națională și încheiat cu victoria campioanei, scor 2-0, FCSB a urcat pe loc de play-off, în timp ce Dinamo a coborât mai jos de locul șase pentru prima oară în acest sezon.