Gigi Becali a pus ochii pe un jucător de la Petrolul Ploiești!

Gigi Becali FCSB Lukas Zima Petrolul Ploiesti Fotbal intern Gigi Becali / Sursă: Captură PRO TV
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 08:49
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 08:54

Meciul dintre FCSB și Petrolul Ploiești ș-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în urma unei gafe comise de portarul Ștefan Târnovanu.

După ce Alexandru Băluță a adus-o în avantaj pe FCSB, în minutul trei al partidei, eliminarea lui Mihai Popescu (min. 30) a schimbat complet scenariul meciului. Totuși, oaspeții au restabilit egalitatea abia în minutele de prelungire ale meciului, după ce Alexandru Tudorie a profitat de o eroare a lui Ștefan Târnovanu, în ultimul minut de prelungiri.

La finalul partidei, patronul FCSB-ului, Gigi Becali, a contestat golul primit, susținând că a existat un fault asupra portarului său la faza golului "lupilor galbeni".

Gigi Becali l-a vrut pe Zima

Președintele Petrolului, Claudiu Tudor, a răspuns cu ironie la aceste acuzații, dar a dezvăluit în același timp că FCSB a fost interesată de transferul lui Lukas Zima.

"Probabil dacă îl avea pe Zima în poartă rezolva problema asta. A fost neinspirat nea Gigi, poate la iarnă. Au fost niște discuții. Agentul ne-a spus despre interesul dânșilor", a spus Claudiu Tudor, la Digisport.

Zima, în vârstă de 30 de ani, este considerat unul dintre cei mai buni portari din Liga 1 și este văzut ca o potențială soluție pentru a întări poarta campioanei.

Lukas Zima a semnat cu Petrolul Ploiești în luna iulie a anului trecut și mai are contract cu gruparea din Ploiești până în anul 2026.

850.000 de euro este cota de piață a portarului din Cehia, potrivit site-urilor de specialitate.