Gigi Becali, supărat pe un jucător al FCSB după victoria cu Sepsi: "Să lupte ca Tănase!" Ce a spus de Bîrligea

Gigi Becali, supărat pe un jucător al FCSB după victoria cu Sepsi: Să lupte ca Tănase! Ce a spus de Bîrligea Fotbal intern

FCSB a câștigat la limită meciul cu Sepsi OSK din etapa cu numărul 11 a Superligii, scor 1-0, și a urcat până pe locul zece în clasament.

• Singurul gol al partidei a fost marcat de Florin Tănase, în minutul 15.

La finalul meciului, Gigi Becali l-a criticat pe Tavi Popescu, pe care l-a acuzat că nu luptă cu suficientă determinare atunci când se află pe gazon.

Patronul campioanei l-a lăudat în schimb pe Bîrligea, care l-a înlocuit la pauză pe Daniel Popa. Și Miculescu, intrat în locul lui Băluță în minutul 69, s-a bucurat de aprecierea patronului.

"Îmi pare rău de George. De ce l-am scos? Aștept să revină. Să lupte! Luptă și tu, aleargă măcar ca Tănase. Are 30 de ani. Tu ai 20! Are mentalitate de așteptat mingea. Are mentalitate de vedetă, aici e război.

Cât a intrat, a ieșit în relief (n.r. - Bîrligea). M-am liniștit, a demonstrat că e fotbalist, e luptător. Dacă văd că tu te lupți, te zbați.. atunci nu am nicio treabă. Dacă tu stai și dormi pe teren, nu ai ce să faci. Ai văzut și cu Miculescu, nu e vreun Maradona, dar se luptă", a spus Gigi Becali la Primasport.

Ce urmează pentru FCSB

Campioana României nu are mult timp de odihnă. FCSB va juca joi, 3 octombrie, contra lui PAOK Salonic. Meciul va avea loc în infernul de pe "Toumba", împotriva echipei pregătite de Răzvan Lucescu (55 de ani).

FCSB a debutat perfect în faza principală din UEFA Europa League. Bucureștenii au învins clar Rigas FS, scor 4-1, pe Arena Națională.

În Liga 1, pentru FCSB urmează un meci pe teren propriu împotriva nou-promovatei Gloria Buzău. În urma succesului cu Sepsi OSK, campionii au ajuns la 13 puncte în actualul campionat. CFR Cluj ocupă locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off, cu 16 puncte. FCSB se află momentan pe locul 10, dar mai are de disputat o restanță.