Marica, mesaj de susținere pentru Daniel Bîrligea, în ciuda debutului slab la FCSB: "Are potențial de națională!"

Ciprian Marica Daniel Bîrlige FCSB Fotbal intern Ciprian Marica / Captură PRO TV
Data publicarii: Luni 23 Septembrie 2024, 17:15
Data actualizarii: Luni 23 Septembrie 2024, 17:17

Ciprian Marica, fost atacant al echipei naționale, și-a exprimat încrederea în talentul lui Daniel Bîrligea, noul vârf al campioanei FCSB.

Marica a subliniat că tânărul atacant are potențialul de a reprezenta România la cel mai înalt nivel, dar a avertizat că are nevoie de timp, încredere și muncă suplimentară pentru a se adapta la presiunea de la FCSB.

"Cred că Bîrligea a înţeles unde vine, la FCSB, ştie. Toţi fotbaliştii îl cunosc pe domnul Becali şi stiu că exercită o presiune suplimentară. Dânsul te ridică, dânsul te coboară, tu trebuie să fii profesionist şi echilibrat.

Îmi place foarte mult, sincer, îl văd în viitor la naţională mai mult decât ca acum. Şi el şi Louis Munteanu. Are nevoie de încredere, domnul Becali cu experienţa pe care a acumulat-o, mai sunt anumite detalii pe care nu le ştie. Aici jucătorii au nevoie pe lângă critică de încurajare şi antrenamente suplimentare", a spus Ciprian Marica.

Bîrligea are nevoie de timp pentru a se adapta la FCSB

Fostul internațional român a subliniat importanța încrederii pentru un atacant tânăr: "Louis Munteanu cât şi Bîrligea au nevoie de goluri să simtă poarta, au nevoie de antrenamente specifice pentru treaba asta.

Dacă nu fac lucrul ăsta e foarte greu pentru atacant să-şi menţină încrederea şi forma Cluburile din păcate din tara noastră tratează jucătorii unitar şi mai puţin compartimentar pe fiecare compartiment şi individ".

Transferat de la CFR Cluj pentru o sumă de 2.500.000 de euro, Bîrligea a debutat pentru FCSB în meciul cu Petrolul Ploiești, scor 1-1.

În ciuda încrederii din parte patronului Gigi Becali de care s-a bucurat din primul minut în care a ajuns la FCSB, Bîrligea nu a reușit să se adapteze rapid la campioana României, fiind schimbat la meciul său de debut după doar 45 de minute, fără să-și fi trecut în cont vreo ocazie importantă.