"Penibil!" Ploieștenii s-au dezlănțuit după înfrângerea cu Dinamo

Alexandru Mateiu Dinamo Petrolul Ploiesti Fotbal intern
Data publicarii: Luni 22 Iulie 2024, 00:13
Data actualizarii: Luni 22 Iulie 2024, 00:21

Petrolul Ploieşti a pierdut fără drept de apel meciul disputat pe terenul lui Dinamo, scor 1-4, în etapa a doua a Superligii.

La finalul partidei, Alexandru Mateiu a fost extrem de dur cu echipa sa, susținând că a "arătat foarte rău".

"Am arătat foarte rău în această seară. Sper să fi fost o întâmplare și din etapa următoare să ne revenim.

Penibil (a fost jocul echipei, n.r.)! Nu am jucat nimic, însă eu am mare încredere în echipa noastră. Avem jucători foarte buni.

Este o bucurie să lucrezi cu Mehmet Topal. A fost un jucător foarte mare și ne bucurăm că este la Petrolul", a spus Alexandru Mateiu la finalul meciului.

Dinamo - Petrolul Ploiești 4-1

"Câinii" au demonstrat forță și ambiție pe terenul propriu, obținând o victorie clară cu 4-1 în fața Petrolului Ploiești, în cadrul etapei a doua din SuperLiga.

Abdallah a deschis scorul devreme, în minutul 12, cu un șut precis la vinclu, aducând liniștea în tabăra dinamoviștilor. Dominarea gazdelor s-a concretizat din nou prin golul lui Cătălin Cîrjan în minutul 42.

După pauză, Astrit Selmani a marcat al treilea gol pentru Dinamo în minutul 60, consolidând avantajul echipei. Oaspeții au reușit să reducă din diferență în minutul 82 prin Valentin Țicu, după o pasă excelentă a lui Hanca. Totuși, bucuria Petrolului a fost de scurtă durată, deoarece Dinamo a primit lovitură de la 11 metri după ce Tidiane Keita a făcut un fault în careu asupra lui Dennis Politic. Politic a transformat lovitura de pedeapsă cu sânge rece, în minutul 86, stabilind scorul final, 4-1 pentru Dinamo.

Victoria clară plasează Dinamo pe locul 5 în clasament, în timp ce Petrolul rămâne cu un singur punct după două etape.