Plecat de la FCSB pe ușa din dos, câștigător de trofee în străinătate

Joonas Tamm botev plovdiv FCSB Fotbal intern
Data publicarii: Joi 16 Mai 2024, 23:23
Data actualizarii: Joi 16 Mai 2024, 23:23

Echipa lui Joonas Tamm (ex-FCSB), Botev Plovdiv, a cucerit Cupa Bulgariei după o victorie dramatică cu 3-2 în fața campioanei en-titre și liderului din liga bulgară, Ludogorets.

Botev a preluat conducerea încă din minutul 4 prin golul lui Antoine Conte. Ludogorets a egalat rapid prin Kwadwo Duah, după patru minute, dar Martin Sekulic a readus-o pe echipa lui Tamm în avantaj la finalul primei reprize.

Emmanuel Umeh a dublat avantajul lui Botev în a doua repriză, iar Rwan Seco a stabilit scorul final de 3-2. Ludogorets a avut șansa de a egala în prelungiri, dar Seco a ratat un penalty.

Tamm, titular în victoria din Cupă

Tamm a jucat titular și a evoluat impecabil pe tot parcursul meciului, potrivit presei din Estonia. Victoria din Cupă îi aduce lui Botev un loc în prima rundă preliminară a UEFA Europa League.

Acesta este al patrulea trofeu al Cupei Bulgariei din istoria clubului Botev Plovdiv și al treilea din ultimii șapte ani.

Joonas Tamm a evoluat pentru FCSB iulie 2022 - iulie 2023, însă a fost pus pe liber de Gigi Becali, care s-a declarat nemulțumit de evoluțiile fundașului central estonian.