Gica Hagi Generatia de aur Fotbal intern
Data publicarii: Luni 27 Mai 2024, 17:23
Data actualizarii: Luni 27 Mai 2024, 17:22

Meciul de adio al Generației de Aur a fost în direct pe Pro TV și pe VOYO sâmbătă seară.

Generația de Aur a organizat un eveniment cu legendele fotbalului internațional în weekend. Gică Hagi & Co. au învins echipa World Stars, formată din jucători precum Rivaldo sau Hristo Stoichkov cu 3-2.

Prețiosul ”Rege”. Cele mai tari imagini cu Gică Hagi de la meciul Generației de Aur

Gică Hagi a fost magistral în meciul de adio al Generației de Aur. La fiecare atingere de balon, publicul făcea valuri în tribune. Fostul internațional român a dovedit încă o dată motivul pentru care a primit titulatura de ”rege” al fotbalului românesc.

Cariera impresionantă a lui Gică Hagi

Impresionanta carieră a lui Gică Hagi a început la Farul Constanța, în 1982. ”Regele” ajungea în București în 1983, la Sportul Studențesc, iar trei ani mai târziu prindea transferul carierei, la Steaua, proaspăta campioană a Europei, cu care a și câștigat Supercupa Europei în fața celor de la Dinamo Kiev (Hagi marca atunci golul victoriei).

În 1990, Real Madrid îl cumpăra pentru 4,3 milioane de euro, iar Hagi devenea primul și singurul român care a jucat în tricoul formației de pe ”Bernabeu”!. Au urmat ”Brescia Romena” condusă de Mircea Lucescu, Barcelona și Galatasaray.

În Turcia, Gică Hagi a avut cele mai mari performanțe din cariera de fotbalist. A câștigat, alături de Galatasaray, de patru ori consecutiv titlul în Super Lig, dar și o Cupă, două Supercupe, Cupa UEFA și Supercupa Europei.

Generația de Aur - World Stars 3-2

Oaspeții au deblocat tabela de marcaj în minutul 21, după ce Karagounis i-a scos mingea la marginea careului lui Rivaldo. Fotbalistul a înscris cu stângul, fără preluare, la colțul lung.

Tot în prima parte a venit și al doilea gol pentru echipa World Stars. Pandev a majorat diferența.

Cu câteva momente înainte de fluierul de final al primei părți, Gică Hagi i-a pasat la marginea careului de 16 metri lui Basarab Panduru, care l-a învins elegant pe Dida cu un șut plasat la colțul lung.

În actul secund, Gică Hagi a fructificat o lovitură de la 11 metri în minutul 64, iar Costel Gâlcă a adus victoria Generației de Aur în minutul 72, cu o lovitură de cap precisă.