Transferul pregătit de FCSB după înfrângerea cu Sparta Praga: înlocuitor pentru Darius Olaru!

FCSB Champions League Daniel Mândroiu Darius Olaru Superliga Fotbal intern Logo-ul FCSB / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 23:59
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 23:50

FCSB a fost eliminată din preliminariile UEFA Champions League, după ce a pierdut în dublă manșă cu Sparta Praga (1-1 în tur, 2-3 în retur).

Chiar și așa, parcursul european nu se încheie pentru campioana României. Retrogradată în play-off-ul Europa League, FCSB o va întâlni pe LASK joi, 22 august. În cazul în care va pierde dubla manșă, atunci va obține accederea în grupele UEFA Conference League.

Transferul pregătit de FCSB după eșecul cu Sparta Praga: înlocuitor pentru Darius Olaru!

Darius Olaru, un stâlp în compartimentul median, ar putea părăsi gruparea roș-albastră în această vară. Căpitanul FCSB-ului a făcut un sezon grozav stagiunea precedentă, alături de Florinel Coman, care a plecat deja la Al Gharafa.

Chiar dacă nimic nu e cert cu privire la despărțirea lui Olaru de campioana României, FCSB ar fi găsit un înlocuitor pentru căpitanul său. E vorba despre Daniel Mândroiu, românul cu cetățenie irlandeză care e cotat la 350.000 de euro de site-urile de specialitate, informează GSP.

Fotbalistul a evoluat ultima dată la Lincoln City și a mai fost legitimat de-a lungul carierei sale fotbalistice la echipe precum Shamrock Rovers, Bohemians și echipele juvenile ale celor de la Brighton, respectiv St. Kevins Boys.

• Sursa anterior menționată susține că FCSB e aproape să bată palma cu mijlocașul născut la Dublin

Daniel Mândroiu a bifat cele mai multe apariții din cariera sa la Lincoln City, 65, unde a reușit să-și treacă numele pe tabela de marcaj de 15 ori, dar și să paseze decisiv în 10 situații diferite, în peste 4500 de minute petrecute în echipamentul clubului.

Rezumat FCSB - Sparta Praga 2-3

Birmancevic a deschis scorul în minutul 13, ca în minutul 28 să realizeze ”dubla” după ce a fructificat impecabil o lovitură de la 11 metri. În minutul 37, Haraslin a dus scorul la 3-0.

În actul secund, FCSB a micșorat diferența în minutul 60, prin Darius Olaru, grație unei execuții de zile mari a căpitanului. Spre final, roș-albaștrii au turat motoarele și au marcat în minutul 85 (Malcom Edjouma), setând scorul confruntării: 3-2 în favoarea cehilor.