"Viciere de rezultat!" MM Stoica, acuze grave la finalul meciului cu Petrolul Ploiești

Mihai Stoica FCSB Petrolul Ploiesti Fotbal intern Mihai Stoica / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 08:12
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 08:14

FCSB a condus-o pe Petrolul Ploiești cu 1-0 până în prelungirile meciului, însă partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce "lupii galbeni" au reșit să egaleze în minutul 90+4.

După o centrare în careu a lui Radu, portarul Ștefan Târnovanu a ieșit târziu din poartă și nu a reușit să respingă cum trebuie mingea, iar Turdorie a trimis cu capul în poartă.

Mihai Stoica, managerul general al FCSB, consideră că Ștefan Târnovanu a fost împiedicat la acea fază să joace mingea, motiv pentru care arbitrul Rareș Vidican trebuia să oprească meciul.

MM, un car de nervi la finalul meciului cu Petrolul

"Viciere de rezultat, de mult nu am mai văzut așa ceva. Decizii clare, toate greșite și într-o singură direcție. Cartonașul roșu este, de fapt, galben. Roșu este dacă folosește cotul ca o armă. Nu judecăm cu aceeași măsură când Jyry lovește cu cotul. Olaru a fost lovit cu cotul în cap.

Cum să nu fluieri tu când îi pui talpa pe gleznă? OK, VAR nu poate să intervină. Dar trebuia să intervină și Vidican. Se vede clar cum jucătorul Petrolului intră în Târnovanu, se vede clar. De ce nu dai fault în atac? Este mingea în joc, atacantul intră în portar. Fault clar!

Am pierdut două puncte care contează enorm. Nu spun că trebuie să fim tratați altfel pentru că reprezentăm țara în a doua competiție europeană. Dar toate deciziile au fost împotriva noastră", a spus Mihai Stoica, la Primasport.

FCSB rămâne cu zece puncte, la cinci distanță de zona play-off-ului. Petrolul are 15 puncte și este la egalitate cu CFR Cluj și Universitatea Craiova.

În următoarea etapă din campionat, FCSB se va deplasa la Sfântu Gheorghe pentru duelul cu Sepsi OSK, iar Petrolul va primi vizita celor de la Hermannstadt.

• *Campioana are un meci în minus față de majoritatea echipelor din Superligă, cel amânat cu FC Botoșani. Oțelul și CFR Cluj au și ele, de asemenea, câte un joc în minus.