VIDEO Accidentare horror! A fost scos pe targă și meciul a fost întrerupt 35 minute

Franta
Data publicarii: Duminica 18 August 2024, 09:12
Data actualizarii: Duminica 18 August 2024, 09:13

Un moment de panică a marcat meciul dintre Reims și Lille din Ligue 1.

Angel Gomes, mijlocașul celor de la Lille, a suferit o accidentare gravă în urma unei coliziuni aeriene cu Amadou Koné, jucătorul gazdelor.

Accidentare horror! A fost scos cu targa și meciul a fost întrerupt 35 minute

Incidentul s-a petrecut în minutul 11 al partidei, când Gomes a căzut inconștient pe gazonul stadionului de la Reims.

După impactul puternic, Gomes a fost pus imediat în poziție laterală de către coechipieri, iar personalul medical a intervenit prompt pentru a-i acorda îngrijirile necesare. În tot acest timp, jucătorii ambelor echipe s-au adunat în jurul său, vizibil afectați de gravitatea situației.  VEZI GALERIA

În cele din urmă, Gomes a fost scos de pe teren pe o targă după mai bine de 25 de minute, timp în care o ambulanță a așteptat la marginea terenului pentru a-l transporta la spital.

Meciul a fost întrerupt timp de 35 de minute, iar atmosfera de pe stadion a fost una încărcată de emoție. Suporterii ambelor echipe au scandal numele lui Gomes în semn de susținere.

După reluarea jocului, Reims a rămas în inferioritate numerică, Koné fiind eliminat pentru intervenția sa, iar Lille a reușit să se impună cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Bafodé Diakite și Jonathan David.

Care este starea de sănătate a jucătorului

La finalul meciului, ambele echipe au pozat cu un tricou al echipei Reims pe care era scris mesajul "Courage, Angel" (Ai grijă, Angel).

Președintele clubului Lille, Olivier Letang, a venit cu vești bune și a confirmat că Angel Gomes "se simte destul de bine".

"Ne-am speriat foarte tare. Ultimele vești sunt destul de liniștitoare, dar trebuie să fim prudenți," a spus și Bruno Genesio, antrenorul lui Lille, la flash-interviu.