Mason Greenwood Olympique Marseille Roberto de Zerbi Franta
Data publicarii: Duminica 18 August 2024, 14:15
Data actualizarii: Duminica 18 August 2024, 14:15

Brest - Marseille s-a terminat 1-5.

Roberto De Zerbi, antrenorul echipei Olympique Marseille, a reacționat după ce tânărul atacant a impresionat în debutul său pentru echipa din Ligue 1.

"Extraordinar!" De Zerbi l-a văzut pe controversatul Mason Greenwood jucând și a dat verdictul!

Greenwood, care a părăsit Manchester United pentru a se alătura formației franceze în această vară, a marcat două goluri în primul său meci și a câștigat laude din partea antrenorului italian.

De Zerbi, care a preluat conducerea echipei OM după ce a plecat de la Brighton, s-a arătat foarte încântat de performanțele lui Greenwood și a declarat că speră ca evoluțiile sale pe teren să pună capăt controverselor din presă.

Cu toate acestea, comentariile sale au fost percepute de unii ca fiind insensibile, având în vedere gravitatea acuzațiilor care au fost aduse împotriva lui Greenwood în timpul șederii sale la Manchester United.

Greenwood a fost arestat în 2022 sub acuzațiile de tentativă de viol și agresiune, însă aceste acuzații au fost ulterior retrase, iar jucătorul a fost suspendat de United și, în cele din urmă, vândut la Marseille.

"E pur și simplu extraordinar acest tânăr. Este un jucător excelent, și asta se poate vedea cu ochiul liber. Mă bucur că a înscris, mă bucur că am putut vedea golurile. Asta ar trebui să pună capăt controversei din media după părerea mea", a declarat antrenorul, la o conferință de presă.

Cifrele lui Greenwood

• Manchester United: 129 meciuri, 35 goluri, 12 assist-uri, 4 cartonașe galbene, 7.562 minute
  • Getafe CF: 36 meciuri, 10 goluri, 6 assist-uri, 6 cartonașe galbene, 1 cartonaș roșu, 2.908 minute
  • Manchester United U18: 34 meciuri, 34 goluri, 9 assist-uri, 1 cartonaș galben, 2.598 minute
  • Manchester United U21: 8 meciuri, 5 goluri, 2 assist-uri, 683 minute
  • Manchester United UEFA U19: 5 meciuri, 5 goluri, 1 assist, 1 cartonaș galben, 445 minute
  • Olympique Marseille: 1 meci, 2 goluri, 1 assist, 90 minute