VIDEO Fa-bu-los! Echipa fără vreun trofeu în Franța în 121 de ani de existență va juca direct în grupele Champions League

Brest AS Monaco grupele Champions League Lille PSG Franta
Data publicarii: Luni 20 Mai 2024, 11:41
Data actualizarii: Luni 20 Mai 2024, 11:45

Ediția 2023-2024 din Ligue 1 s-a încheiat duminică.

Brest s-a clasat pe locul al treilea în Ligue 1 şi a obţinut astfel calificarea în Liga Campionilor la fotbal, direct în faza grupelor, în timp ce FC Metz, echipa antrenată de fostul internaţional român Ladislau Boloni, a reuşit să evite, cu mari emoţii, retrogradarea directă din prima ligă franceză de fotbal la finalul celei de-a 34-a etape, ultima a sezonului.

Brest, echipă fără vreun trofeu în Franța în cei 121 de ani de existență, a câştigat cu 3-0 la Toulouse, în timp ce rivala sa Lille a fost ţinută în şah de Nice, 2-2.

Lille, clasată pe locul al patrulea în campionat, va juca în preliminariile Champions League.

Paris Saint-Germain şi AS Monaco, primele două clasate, aveau deja asigurată prezenţa în Liga Campionilor.

Olympique Marseille a ratat calificarea în cupele europene

Olympique Lyon a obţinut incredibil biletul pentru Europa League, după victoria dramatică de pe teren propriu cu Strasbourg (2-1), în timp ce Lens, ţinută în şah de Montpellier (2-2), după ce a avut 2-0, va juca în Conference League.

Olympique Marseille s-a clasat pe locul al optulea şi a ratat calificarea în cupele europene, în ciuda victoriei de la Le Havre (2-1).

Laszlo Boloni și Metz merg in extremis în barajul pentru evitarea retrogradării

Pasionantă a fost şi lupta pentru evitarea retrogradării, dar în cele din urmă Metz a avut şansă, însă emoţiile sale nu s-au terminat.

Echipa pregătită de Boloni nu avea prea multe şanse în faţa campioanei PSG, mai ales după ce a primit două goluri în primul sfert de oră.

Singura sa speranţă era ca ''lanterna roşie'' să reziste pe terenul rivalei Lorient. Clermont Foot s-a ţinut bine în prima repriză, dar a încasat două goluri pe finalul acesteia, iar apoi încă trei după pauză, astfel că la final atât Metz, cât şi Lorient aveau acelaşi număr de puncte şi acelaşi pasiv la golaveraj, -23, departajarea făcându-se la numărul de goluri marcate în deplasare în meciurile directe. Metz s-a impus la Lorient cu 3-2, în timp ce Lorient a câştigat la Metz cu 2-1.

Metz va juca un baraj pentru supravieţuire cu o echipă din Ligue 2, învingătoarea dintre AS Saint-Etienne (locul 3) şi Rodez (4) sau Paris FC (5).

Rodez şi Paris FC se vor înfrunta pe 21 mai, partida Saint-Etienne - Rodez/Paris FC va avea loc pe 24 mai, în timp ce barajul pentru Ligue 1 se va disputa în dublă manşă, pe 30 mai şi 2 iunie (Metz).

Rezultatele ultimei etape din Ligue 1

Monaco - Nantes 4-0

Au marcat: Ben Yedder (6), Kehrer (10), Mohamed Camara (24 - penalty), Ben Seghir (61).

Lorient - Clermont 5-0

Au marcat: Abergel (38), Mohamed Bamba (42 - penalty), Bouanani (54), Bamba Dieng (63, 90).

Lille - Nice 2-2

Au marcat: Hakon Haraldsson (55), Benjamin Andre (73), respectiv Laborde (10), Lotomba (90+3).

Olympique Lyon - Strasbourg 2-1

Au marcat: Lacazette (39, 90+6 - penalty), respectiv Habib Diarra (63).

Emanuel Emegha (Strasbourg) a ratat un penalty în min. 77.

Reims - Rennes 2-1

Au marcat: Abdelhamid (48 - penalty), Akieme (80), respectiv Rieder (90+5).

FC Metz - Paris Saint-Germain 0-2

Au marcat: Soler (7), Kang-in Lee (12).

Lens - Montpellier 2-2

Au marcat: Wahi (4), Deiver Machado (45+3), respectiv Maamma (58), Lucas Mincarelli (74).

Toulouse - Brest 0-3

Au marcat: Mahdi Camara (48), Amavi (54), Lala (90).

Le Havre - Olympique Marseille 1-2

Au marcat: Bayo (90+7 - penalty), respectiv Aubameyang (64), M. Murillo (77).