Un român a debutat în Ligue 1! A fost titular și a evoluat aproape tot meciul

Umit Akdag Brest - toulouse Toulouse Franta
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 21:39
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 21:39

La 20 de ani, fundașul român Umit Akdag a debutat în Ligue 1 pentru cei de la Toulouse.

Transferat în această vară sub formă de împrumut de la Goztepe, românul cu cetățenie turcă a fost aruncat în joc din primul minut în meciul dintre Brest și Toulouse, încheiat cu scorul de 2-0.

Umit Akdag, debut în Ligue 1 pentru Toulouse

Akdag a evoluat timp de 86 de minute în meciul cu Brest, iar pentru prestația sa a fost evaluat cu nota 6,9 de portarul Sofascore.

Echipa fundașului român este pe locul 13 după cinci partide, cu cinci puncte, și poate fi depășită de Oylmpique Lyon. În următoarea rundă, Toulouse va evolua chiar împotriva celor de la Lyon, pe teren propriu.

Akdag este al treilea român care evoluează pentru Toulouse, după Dragoș Grigore și Mihai Roman.

Împrumutat la Goztepe în sezonul precedent și titular incontestabil în liga secundă din Turcia, Akdag se poate lăuda cu două selecții pentru naționala U21 a României, unde a fost chemat de Daniel Pancu.

Site-urile de specialitate îi oferă fundașului de 20 de ani o cotă de piață de 800.000 de euro.