Bayer Leverkusen nu mai e de neînvins! Trupa lui Xabi Alonso a pierdut primul meci în Bundesliga după 35 de etape

Bayer Leverkusen Bundesliga RB Leipzig Xabi Alonso Germania
Data publicarii: Sambata 31 August 2024, 22:13
Data actualizarii: Sambata 31 August 2024, 22:13

Șirul de meciuri fără înfrângere în Bundesliga s-a încheiat pentru Bayer Leverkusen.

Echipa lui Xabi Alonso nu mai pierduse în campionat din 27 mai 2023, atunci când, în inferioritate numerică, Bayer Leverkusen era învinsă de Bochum cu scorul de 0-3.

Bayer Leverkusen, învinsă de RB Leipzig în Bundesliga

De atunci, Bayer Leverkusen nu a mai pierdut niciun meci în campionat. Sezonul trecut, echipa pregătită de Xabi Alonso a înregistrat 28 de victorii și șase remize și a cucerit titlul în Bundesliga.

Bayer nu a mai putut repeta performanță și în această stagiune. După o victorie la limită cu Borussia Monchengladbach, scor 3-2, pentru formația lui Xabi Alonso a urmat un eșec cu RB Leipzig în a doua etapă din campionatul Germaniei, scor 2-3.

Bayer Leverkusen a marcat primul gol al partidei în minutul 39, prin Jeremie Frimpong, iar Alejandro Grimaldo a dublat avantajul în minutul 45. În prelungirile primei reprize, Kevin Kampl a reușit să reducă din diferență.

RB Leipzig a reușit să întoarcă scorul în cea de-a doua repriză. După un gol anulat pentru ofsaid al lui Lukeba, Lois Openda a reușit să egaleze în minutul 57. Tot el a stabilit scorul final în minutul 80.