VIDEO Bayer Leverkusen nu se dezminte! Ce s-a întâmplat cu campioana din Bundesliga într-un meci cu șapte goluri

Bayer Leverkusen Bundesliga VfL Wolfsburg Germania
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 19:15
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 19:25

Bayer Leverkusen și VfL Wolfsburg au fost adversare în etapa a patra din Bundesliga.

Formația pregătită de Xabi Alonso s-a impus cu scorul de 4-3, golul victoriei fiind marcat în minutul 90+4.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 5, după autogolul lui Mukiele. Wirtz și Tah au dus campioana în avantaj, însă până la pauză, VfL Wolfsburg a mai marcat de două ori, prin Bornauw și Svanberg.

În repriza a doua, Hincapie a restabilit egalitatea în minutul 49, iar Boniface a fost decisiv pentru Bayer Leverkusen, care a marcat în minutele de prelungire.

În urma acestui rezultat, campioana din Bundesliga a urcat pe locul doi, la trei puncte în spatele celor de la Bayern Munchen.

Real Madrid vrea să-l transfere pe Florian Wirtz

Un jucător de top pe care spaniolii îl monitorizează foarte atent este noul star german Florian Wirtz (21 de ani). Potrivit Football Espana, mijlocașul de la Bayer Leverkusen ar putea deveni cel mai scump jucător transferat vreodată de Real Madrid.

Florian Wirtz "a explodat" la Bayer Leverkusen sub comanda lui Xabi Alonso (42 de ani). În sezonul precedent a fost desemnat cel mai bun jucător din Bundesliga. A fost sezonul în care Bayer a câștigat primul titlu din istorie, fără să piardă vreun meci în campionat.

Spaniolii scriu acum că Real Madrid ar putea încerca să-l transfere pe Florian Wirtz în vara anului 2025. Numai că Bayer Leverkusen și-ar dori să încaseze în jur de 150 de milioane de euro în schimbul mijlocașului.