Cum a reacționat Harry Kane după ce a câștigat Gheata de Aur: "Asta vreau!"

Cum a reacționat Harry Kane după ce a câștigat Gheata de Aur: Asta vreau! Germania

Harry Kane, atacantul de 31 de ani al echipei Bayern Munchen și al naționalei Angliei, a fost distins marți seara cu prestigiosul trofeu „Gheata de Aur” în cadrul unei ceremonii care a avut loc în capitala Bavariei.

Kane a reușit să marcheze 36 de goluri în sezonul precedent din Bundesliga, mai mult decât orice alt jucător din Europa.

Harry Kane este câștigătorul Ghetei de Aur! Cum a reacționat englezul

În ciuda faptului că a fost de trei ori cel mai bun marcator din Premier League, Kane nu reușise niciodată să câștige "Gheata de Aur" până acum.

„Este un sentiment fantastic. Premiul este pentru toată lumea. Fără voi, nu aș fi stat aici astăzi. Mă simt bine și sunt nerăbdător să înceapă noul sezon. Simt o nouă energie”, a declarat atacantul englez.

Kane a explicat că trofeul reprezintă un mare succes personal, dar a adăugat că obiectivul său principal este să câștige titluri la nivel de echipă.

„Este cu adevărat special. A fost un pas grozav în cariera mea să vin la Bayern Munchen, una dintre cele mai bune decizii din viața mea. Vreau să continui ca sezonul trecut, să marchez cât mai multe goluri, dacă nu mai multe, dar cel mai important este să câștigăm titluri, vrem să reușim ca echipă”, a adăugat Kane.

În sezonul său de debut la Bayern Munchen, Kane a marcat 36 de goluri în 32 de meciuri, fiind aproape de recordul de 41 de goluri într-un singur sezon, deținut de fostul atacant al Bayern, Robert Lewandowski. Deși Kane a avut un sezon individual de excepție, Bayern Munchen a ratat trofeul de campioană în Bundesliga pentru prima dată din 2012.