Manuel Neuer EURO 2024 Germania Julian Nagelsmann Germania
Data publicarii: Sambata 08 Iunie 2024, 17:31
Data actualizarii: Sambata 08 Iunie 2024, 17:35

EURO 2024 începe pe 14 iunie și se vede în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO.

Julian Nagelsmann a reacționat după ce Manuel Neuer a comis o eroare majoră în amicalul cu Grecia. Naţionala de fotbal a Germaniei a învins-o pe cea a Greciei cu scorul de 2-1, la Moenchengladbach, în ultimul meci de pregătire înainte de EURO 2024.

Nemții au jucat slab în prima repriză şi au fost conduşi după golul lui Giorgios Masouras, din minutul 34, venit după ce Manuel Neuer a scăpat şutul lui Christos Tzolis.

Germania a evoluat mai bine în actul secund şi a egalat prin Kai Havertz (56). Victoria a fost adusă de reuşita din minutul 89 a lui Pascal Gross, la primul său gol pentru naţională.

Germania va juca meciul de deschidere de la EURO 2024 pe 14 iunie la Munchen împotriva Scoţiei, după care va întâlni Ungaria pe 19 iunie, la Stuttgart şi Elveţia pe 23 iunie, la Frankfurt.

"Nu voi permite nicio discuție despre Manuel Neuer, chiar dacă toată lumea va încerca. Când face o greșeală este ușor să spui că a fost vina lui. Dar, până la urmă, a fost o serie de greșeli.

A reușit trei parade de clasă în timpul meciului - parade pe care alții poate că nu ar fi capabili să le facă. Totul este în regulă", a declarat Julian Nagelsmann.

Lotul Germaniei pentru EURO 2024

Portari: Oliver Baumann (Hoffenheim), Manuel Neuer (Bayern Munchen), Marc-André ter Stegen (Barcelona)

Fundaşi: Waldemar Anton (Stuttgart), Benjamin Henrichs (RB Leipzig), Joshua Kimmich (Bayern Munchen), Robin Koch (Eintracht Frankfurt), Maximilian Mittelstädt (Stuttgart), David Raum (RB Leipzig), Antonio Rüdiger (Real Madrid), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Jonathan Tah (Bayer Leverkusen)

Mijlocaşi: Robert Andrich (Bayer Leverkusen), Chris Führich (Stuttgart), Pascal Gross (Brighton), Ilkay Gündogan (Barcelona), Toni Kroos (Real Madrid), Jamal Musiala (Bayern Munchen), Aleksandar Pavlovic (Bayern Munchen), Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)

Atacanţi: Maximilian Beier (Hoffenheim), Niclas Füllkrug (Borussia Dortmund), Kai Havertz (Arsenal), Thomas Müller (Bayern Munchen), Leroy Sané (Bayern Munchen), Deniz Undav (Stuttgart)