Borussia Dortmund a învins vineri seara, pe teren propriu, cu 4-2 pe VfL Bochum, în etapa a cincea din Bundesliga.

Borussia a fost condusă cu 2-0 încă din minutul 21, dar a revenit, cu Karim Adeyemi și Serhou Guirassy în mare formă.

La Dortmund, oaspeţii au lovit de două ori în decurs de numai cinci minute, prin Matus Bero, în minutul 16, şi Dani de Wit, în minutul 21.

Serhou Guirassy, dublă și penalty scos

Gazdele au reuşit să reintre în meci prin golul semnat de Serhou Guirassy, în minutul 44.

După pauză, acelaşi Guirassy a obţinut un penalty, transformat de Emre Can, în minutul 60.

Tot inepuizabilul Guirassy a marcat în minutul 75, din pasa excelentă a lui Adeyemi aducând pentru prima oară gazdele la conducere, iar Felix Nmecha a stabilit scorul final în minutul 81, din assist-ul aceluiași Adeyemi.

Karim Adeyemi a primit 7.5 de la Sofascore, în timp ce Serhou Guirassy a fost MVP, cu 9.3

Borussia Dortmund are 10 puncte şi a urcat cel puțin temporar pe locul 2 în clasament, Bochum este pe locul 17, cu un singur punct.