Revoluție la un mare club din Germania: antrenorul și directorul sportiv, dați afară după dezastrul din campionat

Schalke 04 Karel Geraerts Marc Wilmots Germania
Data publicarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 14:58
Data actualizarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 14:58

Schalke 04 a pierdut meciul cu Darmstadt, disputat vineri, după ce a condus cu 3-0 în minutul 39.

Schalke este departe de gloria de altădată. Formația din Gelsenkirchen se află la al doilea sezon consecutiv în Zweite Bundesliga, iar startul acestui sezon este unul modest.

Schalke a dat afară antrenorul și directorul sportiv după 3-5 cu Darmstadt

Vineri seară, Schalke a condus-o pe Darmstadt cu 3-0 din minutul 39, însă oaspeții au întors incredibil după pauză și s-au impus cu 5-3. O zi mai târziu, antrenorul Karel Geraerts și directorul sportiv Marc Wilmots au fost dați afară.

"Decizia de a nu continua cu Karel Geraerts nu are legătură numai cu lipsa rezultatelor și cu înfrângerea contra lui Darmstadt, dar și cu prestația negativă generală din ultimele săptămâni. Nu am reușit să facem pașii necesari nici ca echipă, nici ca nivel individual. Suntem blocați în partea inferioară a clasamentului după aceste prime etape", a spus Matthias Tillman, președintele lui Schalke.

Karel Geraerts era la conducerea lui Schalke din octombrie 2023. Belgianul a strâns 33 de meciuri, înregistrând 12 victorii, 7 remize și 14 înfrângeri. Marc Wilmots, belgian și el, fost selecționer al "Diavolilor roșii", a fost numit director sportiv în ianuarie.

Schalke a anunțat că antrenor interimar, cel puțin până la următoarea pauză pentru meciurile echipelor naționale, va fi Jakob Fimpel (35 de ani), cel care pregătește echipa secundă.

• Schalke se află pe locul 14 după 6 etape din 2.Bundesliga, cu doar 4 puncte.
  • Câștigătoare a Cupei UEFA în 1997, Schalke era o prezență constantă în competițiile europene în urmă cu un deceniu. Stagiunea 2018/2019 a fost ultima în Champions League, gruparea din Gelsenkirchen fiind eliminată în optimi de Manchester City cu 2-10 la general.