Aur la mondiale pentru nationala de aerobica a Romaniei!

Aur la mondiale pentru nationala de aerobica a Romaniei! Gimnastica

Echipa masculina de gimnastica aerobica a Romaniei, formata din Mircea Branzea, Tudorel-Valentin Mavrodineanu si Mircea Zamfir, a castigat medalia de aur in proba trio, la Jocurile Mondiale,a de la Kaohsiung (Taiwan). Trasmite-le aici un mesaj!

Romania a acumulat in finala de sambata seara un total de 21.550 puncte, devansand China (21.300 puncte) si Franta (20.800 puncte).
La individual, Mircea Zamfir s-a clasat pe locul cinci, cu 20.550 puncte, castigatorul fiind spaniolul Ivan Parejo (21.050).
La feminin, in proba de grup, echipa Romaniei s-a clasat pe locul secund, dupa China, care a acumulat 20.850 puncte, fata de totalul de 20.742 puncte al gimnastelor tricolore. Podiumul a fost completat cu Rusia (20.000 puncte).
La individual feminin, Cristina Nedelcu s-a clasat pe locul patru (19.900 puncte), proba fiind castigata de brazilianca Marcela Lopez (20.900 puncte).
De asemenea, la proba de perechi mixte, Romania a obtinut locul patru, cu un total de 20.300 puncte, medalia de aur revenind echipei Frantei, cu 20.750 puncte.