Francezii l-au luat la țintă pe Istvan Kovacs, după primele 45 de minute din Newcastle - PSG Grupe

La pauză, Newcastle a condus-o pe PSG cu 2-0.

Cele două cluburi s-au întâlnit în a doua rundă din grupele Champions League. Newcastle a marcat două goluri în prima parte a meciului prin Miguel Almiron (minutul 17) și Dan Burn (minutul 39).

Jucătorii lui Paris Saint-Germain au protestat în mai multe rânduri în timpul primelor 45 de minute din meciul cu Newcastle (DETALII AICI), fapt care i-au înfuriat și pe fanii francezi.

• Pe rețeaua socială Twitter, francezii au răbufnit la adresa lui Istvan Kovacs

„Chiar dacă e Olympique Mrseille sau Paris Saint-Germain, Kovacs are o ranchiune față de cluburile franceze. Poate cineva să-i spună că au trecut șapte ani de când Payet i-a decimat țara în minutul 89 și că e timpul să trecem mai departe?”, a scris un fan pe Twitter, referindu-se la meciul Franța - România 2-1 de la EURO 2016.

„De fiecare dată când arbitrează un meci al unui club francez deciziile sunt luate împotriva lui. Acest arbitru nu trebuie să mai fie niciodată la centru la un asemenea nivel”, și-a mai vărsat un fan furia la adresa lui Istvan Kovacs.

„Suntem de acord e același Kovacs care ne-a supărat la Atena vara asta?”, a mai scris un alt francez pe Twitter, care a făcut referire la o situație controversată din Panathinaikos - Olympique Marseille din turul trei preliminar UCL.

Pentru Istvan Kovacs este primul meci în care este delegat la centru în grupele Champions League din acest sezon. Arbitrul din Carei a mai oficiat la FC Copenhaga - Rakow 1-1 și Panathinaikos - Marseille 1-0, partide din preliminarii.