A doua infrangere in preliminariile pentru Euro 2012: Romania 20-35 Spania

A doua infrangere in preliminariile pentru Euro 2012: Romania 20-35 Spania Handbal

Nationala de handbal masculin a Romaniei nu isi revine. A suferit a doua infrangere in preliminariile Campionatului European din 2012, scor 35-20 (18-7), intr-un meci impotriva Spaniei.

Sperantele tricolorilor la un rezultat pozitiv in compania campioanei mondiale din 2005 au parut spulberate inca din debutul meciului, cand Spania conducea cu 3-0 si 5-1 (min. 7). Antrenorul Vasile Stanga a fost fortat sa ceara time-out, elevii sai fiind timorati in faza ofensiva si facand replierea cu intarziere, astfel ca ritmul de joc a fost dictat de iberici. Handbalistii romani au revenit rapid in joc, 4-5 (min. 11) si 6-7 (min. 15), in uralele celor peste 2000 de fani oradeni, dar cam atat, pentru ca in urmatoarele 15 minute, Romania a mai marcat un singur gol. Greselile au abundat in schimb, permitand Spaniei sa se detaseze lejer (7-15) si sa iasa la pauza cu un avantaj mai mult decat linistitor, 7-18.

In repriza secunda, tricolorii au avut momente mai bune de joc, dar ibericii au ramas la conducere permanent (15-28, min. 46), pe fondul unui joc consistent, cu ruperi de ritm, precizie la finalizare si atentie in faza defensiva. Scor final, 35-20, iar Romania si-a redus dramatic sansele la calificare la turneul final al CE din 2012, dupa doar doua meciuri in preliminarii.

Din lotul Romaniei a absentat interul Rares Jurca, accidentat la ultimul antrenament, care nu a mai putut fi inlocuit cu alt jucator, conform regulamentelor EHF.

Marcatori: Romania - A. Stamate 5 goluri, Ghionea 3, Toma 2, Florea 2, Georgescu 1, Csepreghi 1, Simicu 1, I. Stamate 1, Fenici 1, Savenco 1, Novanc 1, Sabou 1.
Spania - Romero 5 goluri, P. Garcia 4, Aguinagalde 4, Canellas 4, L. Garcia 4, R. Entrerrios 3, Gurbindo 3, R. Garcia 3, Morros 3, Ugalde 1, Garabaya 1.

In prima partida din grupa, tricolorii au cedat la scor, in Croatia, cu 34-22 (16-11), in timp ce Spania a dispus de Lituania, cu 33-17.

Tot duminica, in deplasare, Croatia a dispus de reprezentativa Lituaniei, scor 21-19 (8-10). Dupa doua etape, Spania si Croatia conduc grupa a 2-a, cu cate 4 puncte, in timp ce Lituania si Romania nu au reusit sa acumuleze vreun punct.

Preliminariile CE din 2012 au programat doar doua etape din grupe, in 2012, celelalte partide urmand a se disputa anul viitor, in 9-10 si 12-13 martie, respectiv 8-9 si 11-12 iunie.

Primele doua clasate din fiecare din cele sapte grupe de calificare se vor califica la turneul final al CE din 2012, programat in Serbia, intre 17 si 28 ianuarie.