Mariam-Nadia Mohamed Alisia Boiciuc Ioana Niţă Maria Diana Lixandroiu Handbal
Data publicarii: Luni 24 Iunie 2024, 10:44
Data actualizarii: Luni 24 Iunie 2024, 10:45

Competiția Under 20 se desfășoară în aceste zile în Macedonia de Nord.

După eșecul 26-29 cu Olanda, România s-a calificat totuși în grupa principală I a Campionatului Mondial de handbal pentru junioare Under-20 din Macedonia de Nord, dar a fost învinsă de echipa Elveţiei cu scorul de 27-26 (15-12), duminică, în primul său meci.

În urma acestui eşec, tricolorele nu mai au şanse de calificare în sferturile de finală.

România s-a aflat la conducere pe tabela de marcaj doar în prima repriză, cu 8-6, după patru goluri consecutive, 9-7 şi 10-9, după care Elveţia a înscris de patru ori la rând, iar la pauză avea 15-12.

În final, România s-a apropiat la un singur gol pe tabelă, dar Diana Lixăndroiu a ratat ultima aruncare.

Mariam-Nadia Mohamed și Alisia Boiciuc, cele mai bune tricolore în eșecul 26-27 cu Elveția

Mariam-Nadia Mohamed (foto) a marcat 6 goluri pentru România, Maria Diana Lixăndroiu 5, Lavinia Ioana Florea 2, Cristina-Elena Irimia 2, Anamaria-Mihaela Grigore 2, Alisia Lorena Boiciuc 2, Costinela-Beatrice Raicea 2, Irina-Andreea Maxim 2, Ioana Niţă (portar) 1, Mihaela Andreea Mihai 1, Rebecca Geamănu 1.

Portarul Ioana Niţă a reuşit 12 intervenţii.

Alisia Boiciuc a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului, informează FRH.

Pentru învingătoare au înscris Alessia Riner 8 goluri, Nuria Bucher 6, Sev Albrecht 5, Yara Mosimann 3, Nora Snedkerud 2, Emma Baechtiger 1, Lynn Schuermann 1, Kim Erni 1.

Claire Hartz a avut 14 intervenţii, conform Agerpres.

În celălalt meci al grupei, Olanda a dispus de Egipt cu 20-17.

În clasament, Olanda ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Elveţia, 4 puncte, România, 0 puncte, Egipt, 0 puncte. Marţi, România va juca ultimul meci din grupă, contra Egiptului (16:45).