Campioana CSM Bucureşti a învins, sâmbătă, în deplasare, scor 31-29, echipa Krim Ljubljana, în etapa a V-a din grupa A a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Omoregie – 8 goluri, Arntzen – 6 şi Cristina Neagu – 5 pentru CSM, respectiv Gros – 10, Radicevic – 6 şi Brnovic – 5 pentru Krim.

În primele etape, CSM a obţinut rezultatele: 26-30 cu Gloria Bistriţa, 32-28 cu Storhamar Handball Elite, 29-28 cu Podravka Koprivnica şi 27-2 cu Nykobing Falster Handboldclub.

După cinci etape, CSM se află pe locul 4, cu 8 puncte. Lider este Metz, cu 9 puncte.

În etapa a VI-a, formaţia bucureşteană va juca acasă, în 20 octombrie, cu Metz Handball.

Primele două clasate în cele două grupe se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în play-off, pentru alte patru locuri disponibile în sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta (31 mai – 1 iunie).

Deţinătoarea trofeului este formaţia ungară Gyor ETO, care a câştigat în 2024 al şaselea trofeu.