CSM București - Podravka 29-28. Victorie pentru campioana României în Champions League

CSM București - Podravka CSM Bucuresti Podravka Handbal
Data publicarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 21:14
Data actualizarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 21:14

Campioana CSM Bucureşti a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia croată Podravka, scor 29-28 (14-10), în etapa a III-a din grupa A a Ligii Campionilor.

Duelul pentru titlul de golgeter all-time al competiţiei continuă de la distanţă, între Jovanka Radicevic şi Cristina Neagu.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Pletikosic 8 goluri, Simara 8, K. Pandza 6, pentru Koprivnica, respectiv Kobylinska 6, Neagu 6, Arntzen 5, Omoregie 4, Ostergaard 4, pentru CSM Bucureşti.

CSM București, victorie la limită cu Podravka

În minutul 44, pivotul Crina Pintea a fost accidentată grav la genunchiul stâng de către o adversară şi a părăsit terenul. Cu doar 3 minute înainte de final, CSM a fost egalată (27-27) după ce a condus confortabil tot meciul şi a obţinut victoria cu mari emoţii.

În primele două runde, CSM a obţinut rezultatele: 26-30 cu Gloria Bistriţa şi 32-28 cu Storhamar Handball Elite. După trei etape, CSM se află pe locul 3, cu 4 puncte.

În etapa a IV-a, formaţia antrenată de Helle Thomsen va juca pe teren propriu, cu Nykobing Falster Handboldclub.

După trei etape continuă de la distanţă şi duelul pentru titlul de golgeter all-time al competiţiei, între Jovanka Radicevic (Krim), care a adunat 1.146 goluri, şi Cristina Neagu, cu 1.145. Ambele jucătoare se află la ultimul sezon din carieră.

Tot sâmbătă, în etapa a III-a, Gloria Bistriţa – Krim Ljubljana, scor 30-35, iar duminică se mai joacă meciurile dintre Storhamar Handball Elite - FTC Budapesta şi Nykobing Falster Handboldclub – Metz Handball.

În grupa B a competiţiei joacă şi vicecampioana Rapid Bucureşti.

Primele două clasate în cele două grupe se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în play-off, pentru alte patru locuri disponibile în sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta (31 mai – 1 iunie).

Deţinătoarea trofeului este formaţia ungară Gyor ETO, care a câştigat în 2024 al şaselea trofeu.