Dinamo - Fredericia HK 37-28, în prima etapă din grupele Ligii Campionilor la handbal masculin. Forcing contra danezilor!

Dinamo Ali Zein David Davis EHF Champions League Fredericia HK Handbal
Data publicarii: Joi 12 Septembrie 2024, 21:15
Data actualizarii: Joi 12 Septembrie 2024, 21:15

Handbaliștii pregătiți de campionul mondial David Davis încep aventura în grupele Ligii Campionilor.

DINAMO - FREDERICIA HK 37-28

Final de meci în Sala Polivalentă!

Minutul 57 Dinamo - Fredericia 35-28 Gazdele gestionează cu luciditate finalul meciului. Cupara apără excelent!

Minutul 52 Dinamo păstrează un avans liniștitor în fața danezilor, scor 33-26. Găsește spații mai-mereu în defensiva imobilă a nordicilor și victoria pare aproape, cu opt minute înaiante de final.

Minutul 43 Dinamo se distanțează la șapte goluri, 29-22, grație unei defensive excelent pusă la punct. Pe faza de atac, dinamoviștii marchează la foc continuu

A început repriza a doua!

Minutul 30: PAUZĂ la ”Polivalentă”! Dinamo a revenit spectaculos după ce a fost condusă cu trei goluri diferență. ”Dulăii” conduc la finalul primei părți cu 18-14.

Minutul 26: Revenire spectaculoasă! Dinamo conduce cu 13-12 după ce Akimenko a înscris din propria jumătate de teren.

Minutul 15: Dinamo reduce din diferență! Akimenko transformă de la șapte metri, iar scorul este acum 7-8 pentru danezi.

Minutul 7: 4-3 pentru Fredericia! Henneberg transformă o lovitură de la șapte metri.

Minutul 1: Start de meci în Sala Polivalentă! Atmosferă superbă creată de fanii dinamoviști. În tribune este prezent și David Popovici, care a venit alături de iubita sa.

Dinamo, campioana en-titre invincibilă din Liga Zimbrilor și deținătoarea Cupei și a Supercupei României, debutează joi, de la ora 19:45 în Sala Polivalentă și LIVE TEXT pe Sport.ro, în grupele EHF Champions League, într-un meci cu Fredericia HK, vicecampioana din Danemarca.

UPDATE JOI 12 SEPTEMBRIE

ORA 14:00 ”Cifrele” lui Dinamo înainte de meciul de astăzi, prezentate pe pagina oficială de Facebook a clubului din Șoseaua Ștefan cel Mare:

4 debutanți are Dinamo în EHF Champions League: Ladefoged, Lumbroso, Buguleț, Stanciuc

8 sezoane în EHF Champions League (inclusiv acesta) au la activ Cupara, Langaro, Djukic și Vujovic

8 prezențe în grupele EHF Champions League are Dinamo (2005/06, 2016/17, 2017/18, 2018/19, 2019/20, 2021/22, 2022/23, 2024/25)

26,7 - este media de vârstă a echipei Dinamo la startul noului sezon de EHFCL. Stanciuc și Cozmaciuc sunt cei mai tineri (20 de ani), cel mai în vârstă Ali Zein (33 ani)

80 - de meciuri a susținut Dinamo în grupele EHF Champions League: 32 victorii – 7 egaluri – 41 înfrângeri

ORA 10:00 ”Astăzi, Polivalenta din București e colorată în alb și roșu, iar atmosfera va fi întreținută de mii de inimi care vor cânta pentru Dulăii noștri”, a postat Dinamo în ziua meciului de debut din grupele EHF Champions League.

ORA 08:00 Miercuri s-au disputat primele meciuri din faza grupelor EHF Champions League. În grupa lui Dinamo s-au jucat Paris Saint-Germain Handball - HC Eurofarm Pelister 31-29 și Sporting CP Lisabona - Orlen Wisla Plock 34-29.

Antrenorul David Davis: ”Dinamo vrea să fie la nivelul elitelor mondiale”

”Întoarcerea în EHF Champions League e o bucurie, o ambiție profesională, de la calitatea adversarilor și până la programul nebun de meciuri.

Avem parte de suportul necondiționat al unor fani care ne dau putere în momentele grele. Dinamo vrea să fie la nivelul elitelor mondiale. Suntem aici și vrem să rămânem aici.

Sunt schimbări în lot, la nivelul staff-ului, unele planificate sau altele după plecarea lui Xavi Pascual. Vom munci pentru a ne întrece mereu limitele.

Nu contează cât de proaspătă este Fredericia în competiția europeană, sunt periculoși. Joacă handbal de calitate.

E datoria noastră să tratăm toate meciurile cu profesionalism, să vâslim simultan în barca în care ne aflăm și să dezvoltăm cultura echipei și filozofia cu principiile după care toți ne vom ghida”, a declarat antrenorul David Davis, fost campion mondial cu naționala Spaniei ca jucător.

Ali Zein despre Dinamo: ”Mix de talent nou și jucători cu experiență”

”Jucătorii noi aduc o energie nouă și multe plusuri individuale. Toți au calitățile lor unice și cred că vor aduce mult echipei noastre.

Să avem acest mix de talent nou și jucători cu experiență adaugă multă versatilitate jocului nostru. Suntem jucători obișnuiți cu presiunea, de asta ai nevoie la acest nivel. Există o dinamică nouă anul acesta și vom avea un impact clar asupra EHF Champions League.

Echipele scandinave joacă foarte tare fizic, niciun meci nu este ușor împotriva lor. Fredericia e la început de drum în competiție, dar nu îi privim de sus.

Guðmundur Guðmundsson, antrenorul lor, este experimentat, deci mă aștept să fie pregătiți. Sunt încrezător în echipă, ajutorul fanilor noștri va fi enorm. Nu va fi un meci ușor, dar suntem gata să obținem rezultatul dorit: victoria”, a declarat și starul egiptean Ali Zein.

VIDEO Campioană și deținătoare a Cupei, Dinamo a câștigat și Supercupa României, 37-29 în finala cu Minaur Baia Mare

”Dulăii” au transferat la greu din Bundesliga în această vară

Internaționalul israelian Yoav Lumbroso, prezentat oficial în iulie, a fost al treilea transfer din Bundesliga în acestă vară, după interul dreapta Branko Vujovic și pivotul Frederik Ladefoged:

”Al treilea jucător transferat din Bundesliga: coordonatorul de joc Yoav Lumbroso, doi ani la Dinamo!

În următoarele două sezoane, campioana României la handbal va miza pe un conducător de joc exploziv, croit pe stilul modern, bazat pe viteză și pe abilitatea de a pune în valoare coechipierii.

Yoav Lumbroso, un centru cu dublă cetățenie, Israel și Portugalia, a semnat un contract pe doi cu Dinamo. Acesta are în spate experiența a trei campionate tari: Germania, Franța și Portugalia”.

Adversarele lui Dinamo în Grupa A din EHF Champions League

CS Dinamo Bucureşti a fost repartizată în Grupa A din Champions League, astfel că a evitat finalistele din sezonul recent încheiat, campioana Barcelona şi pe învinsa, Aalborg Handbold.

Campioana României le va avea printre adversare pe Fuchse Berlin, Sporting Lisabona, fostele adversare din EHF European League, pe Paris Saint-Germain Handball, dar şi pe Veszprem HC, care este antrenată de fostul său antrenor, Xavi Pascual.