"Dulăii" din Ștefan cel Mare au fost învinși de echipa maghiară Veszprem cu scorul de 36-24 în deplasare, în runda a patra a grupelor.

Meciul a avut loc joi seară, 10 octombrie, iar gazdele, conduse de fostul antrenor al dinamoviștilor, Xavi Pascual, au dominat jocul după un început echilibrat.

Dinamo, primul eșec în Champions League! "Dulăii" au fost învinși de fostul antrenor

Dinamo a început bine partida și au reușit să țină pasul până la scorul de 4-4, moment în care echipa maghiară a preluat controlul și s-a distanțat la opt goluri până la pauză, scor 19-11.

În a doua repriză, Veszprem a continuat să domine, cu jucători precum Descat (5), Kosorotov (5) și Remili (6), care au contribuit la succesul categoric al echipei gazdă.

De partea cealaltă, Dinamo a avut câțiva marcatori de seamă, precum Langaro (5), Kasparek (4) și **Akimenko (3), dar nu au putut opri atacurile constante ale ungurilor.

Cu acest rezultat, Dinamo coboară pe locul 3 în Grupa A, la egalitate de puncte (6) cu Veszprem și PSG, însă campioana României rămâne în lupta pentru calificare.

Înainte de acest meci, Dinamo avea un parcurs perfect, cu trei victorii din trei meciuri, însă întâlnirea cu Veszprem, o echipă puternică și recent câștigătoare a Mondialului cluburilor, s-a dovedit a fi un test prea dificil.

Dinamo se pregătește acum pentru o nouă provocare în Liga Campionilo*, o deplasare la Paris împotriva lui PSG în următoarea săptămână.

În Liga Zimbrilor, campioana României va juca duminică, de la ora 17:30, un derby împotriva Stelei București, în "Sala Dinamo".