După ce a învins "Tigroaicele", CS Gloria 2028 Bistriţa-Năsăud a pierdut cu Metz în Liga Campionilor!

CS Gloria 2028 Bistriţa-Năsăud CSM Bucuresti Metz Handbal
Data publicarii: Sambata 14 Septembrie 2024, 22:51
Data actualizarii: Sambata 14 Septembrie 2024, 22:49

CS Gloria 2028 Bistriţa-Năsăud a fost învinsă de formaţia franceză Metz Handball cu scorul de 28-26 (15-14), sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Gloria, care a debutat în EHF Champions League cu o victorie acasă cu CSM Bucureşti, a evoluat curajos în prima parte a meciului din Hexagon, a condus cu 6-4, 7-5, 8-6, dar la pauză Metz avea avans minim pe tabelă, 15-14.

În repriza secundă, echipa antrenată de Florentin Pera a condus cu 21-20 şi 22-21, dar apoi a primit şase goluri consecutive, care au decis soarta partidei.

Cea mai bună marcatoare a formaţiei ardelene a fost Danila Patricia So Delgado Pinto, cu 8 goluri, Sonia Seraficeanu a reuşit 6, Valeria Kirdiaşeva 4, Iaroslava Burlacenko 2, Dagmara Nocun 2, Tamires Morena De Araujo Frossard 1, Asuka Fujita 1, Gnonsiane Niombla 1, Seynabou Mbengue Rodriguez 1.

Renata Lais De Arruda a avut 8 intervenţii (29,63%), iar Ivana Kapitanovic 4 (36,36%).

Pentru gazde au înscris Chloe Valentini 8 goluri, Sarah Bouktit 6, Petra Vamos 5, Allison Pineau 3, Anne Mette Hansen 2, Laura Flippes 1, Lucie Granier 1, Lena Grandveau 1, Djazz Chambertin 1.

Camille Depuiset a încheiat cu 8 intervenţii (40%), iar Zsofi Szemerey a avut 7 (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de Maike Merz şi Tanja Kuttler, ambele din Germania, iar delegat EHF a fost turcul Ayberk Dilmen.

Sâmbătă au avut loc alte două meciuri din grupă, FTC-Rail Cargo Hungaria - Podravka Vegeta Koprivnica 33-24 şi Krim Mercator Ljubljana - Nykobing Falster Handbold 35-25. Duminică va avea loc meciul CSM Bucureşti - Storhamar Handball Elite.

În etapa a treia, Gloria va juca acasă cu Krim Mercator Ljubljana, pe 21 septembrie.