Echipa maghiară Veszprem, antrenată de spaniolul Xavi Pascual, fost selecţioner al României şi tehnician al formaţiei CS Dinamo Bucureşti, a câştigat în premieră Campionatul Mondial al Cluburilor la handbal masculin, joi seara, la Cairo, după ce a învins în finală formaţia germană SC Magdeburg, cu 34-33 (13-14, 28-28), după prelungiri, transmite AFP.

Magdeburg obţinuse trofeul la precedentele trei ediţii ale competiţiei.

Veszprem câştigase după prelungiri şi în semifinala cu FC Barcelona, cu 39-34, iar în finală a avut şansa de a se impune în timpul regulamentar, dar aruncarea lui Nedim Remili a fost blocată, scrie Agerpres.

Luka Cindric, ex-Dinamo, a dat 5 goluri și 6 pase decisive

Internaţionalul francez a marcat 8 goluri pentru Veszprem, fiind unul dintre artizanii succesului echipei sale, alături de croatul Luka Cindric (ex-Dinamo), cu 5 goluri şi 6 pase decisive, de francezul Ludovic Fabregas, autor a 9 goluri, şi de portarul Rodrigo Corrales Rodal, cu 14 intervenţii.

Bielorusul Nikita Vailupov a înscris 5 goluri, iar francezul Hugo Descat (ex-Dinamo) tot 5.

De la învinşi s-au remarcat Omar Magnusson cu 7 goluri, Albin Lagergren 6 şi Lukas Mertens 5.

În data de 10 octombrie, Veszprem HC va primi vizita formaţiei CS Dinamo Bucureşti, în etapa a patra a Grupei A din Liga Campionilor.

Dinamo a câştigat primele trei meciuri, în timp ce maghiarii au două victorii şi un eşec.