Gloria a suferit a treia înfrângere consecutivă, după un debut absolut în competiţie cu o victorie împotriva campioanei României, CSM Bucureşti.

Primul sfert de oră a fost echilibrat, după care Ferencvaros s-a desprins pe tabelă, intrând la pauză cu un avans de opt goluri, 18-10.

Gloria a reuşit să revină în repriza secundă şi a redus din ecart, însă numai până la patru goluri, pierzând cu 28-32.

Trei înfrângeri consecutive pentru Gloria Buzău

Pentru echipa antrenată de Florentin Pera au înscris Dagmara Nocun, Tamires Morena De Araujo Frossard, Seynabou Mbengue Rodriguez, câte 6 goluri, Sonia Seraficeanu 4, Gnonsiane Niombla 3, Cristina Laslo 1, Natalia Agnieszka Nosek 1, Greta Kacsor 1.

Renata Lais De Arruda a avut 11 intervenţii (44%), iar Ivana Kapitanovic a avut 2 (10%).

Golurile gazdelor au fost înscrise de Andrea Lekic 7, Daria Dmitrieva 6, Antje Angela Malestein 5, Greta Marton 4, Dragana Cvijic 4, Emily Bolk 2, Orlane Kanor 2, Valeria Maslova 2.

Laura Glauser a încheiat cu 13 intervenţii (33,33%).

Sâmbătă vor mai avea loc partidele Metz Handball - Podravka Vegeta Koprivnica şi Krim Mercator Ljubljana - Storhamar Handball Elite, iar duminică se va juca meciul CSM Bucureşti - Nykobing Falster Handbold.

Gloria va juca următorul meci acasă, cu Podravka, pe 12 octombrie.